Tungový olej Fusion

Aktualizované 2 júna 2023

Fusion Tung Oil  – tungový olej je popri konopnom oleji ďalší prírodný olej na povrchovú úpravu dreva, ktorý sa ľahko nanáša, neobsahuje žiadne prchavé organické látky (VOC), chráni a vylepšuje vaše drevo, zabezpečí ľahko udržiavateľný a vodeodolný povrch

Tungový olej je vynikajúci pre interiérové a hlavne exteriérové projekty. Je zo všetkých prírodných olejov najviac odolný voči vode a oderu. Tungový olej zanecháva matný povrch, ktorý časom nežltne. Lesk sa môže zvýšiť viacerými vrstvami a leštením. Je vhodný na fixáciu povrchov maľovaných mliečnou farbou Milk paint by Fusion.

Čistý Tungový olej neobsahuje žiadne riedidlá ani urýchlovače schnutia (sikatív) , vďaka čomu je ekologický a povrch ním natretý je vhodný pre styk s potravinami (food safe). Naproti nemu tungový olej, ktorý najčastejšie kúpite na slovenskom trhu je polymerizovaný, teda obsahuje riedidlá alebo sikatíva – spomaňovače schnutia. Tieto látky bývajú spravidla toxické, nevhodné na styk s potravinami. Náš tungový olej od Fusion je 100% čistý, nepolymerizovaný.

Ak chcete náš tungový olej rozriediť, aby sa lepšie vstrebal do čistého dreva a rýchlejšie schol, odporúčame vám použiť rozpúšťadlo bez zápachu alebo terpentín. Rozpúšťadlo sa zmieša s tungovým olejom v pomere 1:1.

Na rozdiel od polyuretánových lakov alebo lakov na báze vody je tungový olej ako aj konopný olej priedušný. Čo to presne znamená? Pretože tieto oleje pochádzajú z prírodných lisovaných semien a orechov bez prísad alebo rozpúšťadiel, nezanechávajú plastový povlak ani film ako konvenčné vrchné laky na nimi natretom povrchu. Olej nasýti drevo a utesní ho pred vlhkosťou zvnútra. Naolejovaný povrch sa nikdy nezačne lúpať či opadávať.  Odporúča sa naniesť najmenej 2 vrstvy oleja. Čím viac vrstiev, tým väčšia ochrana. Po niekoľkých rokoch môže drevo začať vyzerať matne a sucho. Ppotom ho stačí jednoducho znovu naolejovať a tým znovu impregnovať.  Výhodou je že nebudete musieť brúsiť alebo odstraňovať odlupujúcu sa starú farbu či lak, stačí iba natrieť na drevo novú vrsvu oleja ako \”kondicionér\”.

Tungový olej môžete použiť na všetky surové drevené povrchy a povrchy natierané mliečnou farbou. Použite ho na podlahy, nábytok, kuchynské skirnky a ostrovčeky, dvere a okná, drevené steny a stropy, povrchy, ktoré prichádzajú do styku s potravinami, exteriérove povrchy. Tungový olej môžete použiť aj na povrchovú úpravu betónu, kamenných tehál a dokonca aj bambusu!

Tungový aj konopný olej sa prispôsobujú rozťažnosti a kontrakcii dreva vplyvom teploty a vlhkosti a sú schopné uvoľniť všetku vlhkosť, ktorá je v dreve zachytená. Typické farby a povrchové úpravy, ktoré obsahujú syntetické látky, túto flexibilitu neponúkajú a ich povrch sa rozbije, pretože vlhkosť v dreve sa pokúša uniknúť.

Ako sa používa:

Vyčistite a upravte svoj povrch. Prírodný olej neprenikne do polyuretánu ani laku, preto ich budete musieť odstrániť brúsením. Pri natieraní prvej a druhej vrstvy tungový olej zrieďte minerálnym alkoholom, rozpúšťadlom bez zápachu (bezzápachový terpentín) v pomere 1:1. Riedenie mu pomôže preniknúť do povrchu a urýchli dobu schnutia.

Nasledujúca vrstva môže byť plná, bez riedenia. Každú vrstvu po 10 minútach zotrite čistou bavlnenou handrou a nechajte dostatočne dlho schnúť (48 hodín+). Pri použití bez rozpúšťadla je doba schnutia dlhšia. Ak bolo použité rozpúšťadlo, už to nie je povrchová úprava bezpečná pre potraviny.

Na nanášanie oleja môžete použiť štetec, alebo handričku. Aplikujte ho veľkoryso a nechajte ho vpiť sa do dreva približne 5-10 minút. Potom preebytočný, nevsiaknutý olej zotrite handričkou. Ak ho necháte príliš dlho pôsobiť a zaschne, môže byť lepkavý.

Kedy použiť tungový a kedy konopný olej?

Ak chcete, aby váš povrch mal mimoriadnu trvanlivosť a vodeodolnoť a vydržal mnoho rokov (10 a viac ) najmä v exteriéri, použite tungový olej.

Ak vám však nevadí prelakovať každých niekoľko rokov, potom použite konopný olej.

Obidva takto olejované povrchy prehĺbia a obohatia farbu vášho dreva, čím je drevo staršie, tým je farba sýtejšia.

Nákupný košík
Návrat hore