Mliečna farba MILK PAINT by Fusion a ako ju používať

Aktualizované 2 júna 2023

Mliečna farba je prvou farbou, akú ľudstvo poznalo a používalo. Nájdeme ju už na prehistorických maľbách na stenách jaskýň, či egyptských pyramíd. Vznikala použitím najdostupnejších surovín na konzerváciu a pigmentáciu dreva, aké boli lokálne k dispozícií. V našich končinách sa napríklad používala zmes mlieka a býčej krvi na natieranie trámov. V Škandinávii a Kanade takouto zmesou natierali stodoly  

Mliečna farba je teda veľmi ekologická a v dnešnej dobe aktuálna, udržateľná farba. Škoda, že bola v minulosti vytlačená používaním moderných farieb plných chémie.

Dnes sa k nám vracia v podobe práškovej farby Milk Paint by Fusionktorá je nositeľkou všetkých starých dobrých vlastností mliečnej farby v modernej podobe, za ktorou sú roky výskumu a skúšania.

Hlavné benefity mliečnej farby Milk Paint by Fusion

  • Je v práškovej forme – stačí pridať vodu, poriadne rozmiešať a môžete maľovať.
  • Je šetrná k našej planéte, pretože výhodou prášku je, že vydrží veky a nemá dobu spotreby.  Stačí si namiešať iba také množstvo, ktoré chcete použiť na váš projekt a zvyšok si odložiť na ten ďalší.
  • Ak by ste, z nejakého dôvodu, chceli prášok zlikvidovať, môžete ho vysypať do kompostu .
  • Má úplne nulový obsah VOC (organických prchavých látok), jednoducho žiadne neobsahuje.
  • Jedine s touto farbou dosiahnete povrch úplne bez ťahov štetca (samozrejme, že povrch, ktorý maľujete, musí byť rovný).
  • Ľahko s ňou dosiahnete patinovaný, krakelovaný, štruktúrovaný, vlastne akýkoľvek povrch.
  • Receptúra je bezpečná pre každého. Postup zvládne každý, či začiatočník, alebo profesionál.
  • Vyschnutie a zároveň aj vyzretie náteru trvá do 30 minút. Je to najrýchlejšie schnúca a zrejúca farba na trhu.
  • K dispozícii je nádherná škála 25 odtieňov. Príďte si ich pozrieť k nám do obchodíku, alebo si objednajte vzorkovník s reálnymi farbami.

Ako sa používa Milk Paint by Fusion

Farba sa predáva vo vrecúškach v balení 50g a 330g.

Z 50g balenia namiešate cca 80 ml farby ktorá vám postačí na natretie cca 1,4 m2  plochy v jednej vrstve. Postačí na menšie projekty, ako napr. nočný stolík, stolička, atď.

Z 330g balenia namiešate cca 946 ml farby a natriete ňou plochu cca 9 m2 v jednej vrstve.

Mliečnu farbu môžete použiť na akýkoľvek porézny povrch – ideálne na surový drevený nábytok, drevo očistené od predchádzajúcich náterov, alebo iné porézne materiály ako steny, betón, preglejka atď. 

Farbu zmiešate s vodou v pomere 1:1. Miešajte veľmi dobre, pár minút tak, aby ste všetky pigmenty rozpustili vo vode. Pri maľovaní, s každým namočením štetca do farby, farbu opäť trochu štetcom premiešajte, aby pigmenty neklesli na dno farby.

Ak chcete natrieť neporézny povrch, ako povrch už predtým natieraný alebo lakovaný, sklo, kovy a podobné materiály, budete potrebovať tzv. bonding agent, čo je spojivo, ktoré zabezpečí, aby farba na takomto povrchu dobre držala. Bonding agent nájdete v našej pounke ako  Ultra Grip od Fusion. Ultra Grip vmiešate priamo do farby. Nemusíte s ním robiť podkladový náter. Najprv prášok mliečnej farby vymiešate v pomere 1:1 s vodou. Potom takto pripravenú vymiešanú farbu zmiešate v pomere 1:1 s porudktom Ultra Grip.

Mliečna farba potrebuje fixáciu, ktorá zabezpečí aby na nej nevznikali škvrny. Na zafixovanie odporúčame použiť ideálne konopný olej, v exteriéri tungový olej. Na namáhanejšie povrchy môžete použiť náš naturálny olej SFO, alebo pigmentovaný olej SFO. Myslite na to, že naturálny SFO môže časom spôsobiť zažltnutie, hlavne na svetlých odtieňoch. Na menej namáhané povrchy môžete použiť aj vosky ako Beeswax finish , alebo iné jednofarbné, prípadne farebné vosky z našej ponuky od Fusion.

Farbu miešajte v prostredí bez prievanu, prášok nevdychujte. Uistite sa aby
sa vám prášok nedostal do očí ktoré by mohol podráždiť. Môže podráždiť pokožku
ak máte veľmi citlivú pleť. Nemiešajte s inými chemikáliami. Skladujte mimo
dosahu detí. Prvá pomoc: Obsahuje hydroxid vápenatý a kyselinu citrónovú. V
prípade požitia kontaktujte Národné toxikologické centrum, alebo svojho
doktora. Nevyvolávajte zvracanie. Ak sa dostane do kontaktu s očami,
vyplachujte oči vodou po dobu 15 min. Pri kontakte s pokožkou umyte kožu
dostatočným množstvom vody.

Vyrobené v Kanade.www.milkpaintbyfusion.com

Nákupný košík
Návrat hore