IOD PAINT INLAYS

Aktualizované 2 júna 2023

Čo to je IOD Paint Inlays a ako sa používa

IOD Paint Inalys sú umeleckejšou, remeselnejšou alternatívou k bežným transferovým fóliám. Nie sú to nálepky, ani dekupážové papiere, ani tranferové obrázky 

Sú to vzory vytvorené skutočnou farbou, ktoré sa vkladajú – otláčajú ešte do vlhkej farby.

Ako Iod Paint Inlays fungujú

Keď aplikujete IOD Paint Inlays, farba z obrázku sa fyzicky vloží – otlačí do namaľovaného povrchu vášho projektu. Po zaschnutí sa prenosový papier odstráni a na vašom maľovanom povrchu zostane autentický maľovaný dizajn so špecifickým, takmer maslovým, resp. koženým povrchom. Maľovaný dizajn je vždy veľmi autentický a rozmanitý.

Prenesený vzor je aktívny, kým nie je zafixovaný voskom alebo lakom. To znamená, že ho môžete upravovať a jemne dotvárať a vložiť do vzoru svoju vlastnú kreativitu pred samotným zafixovaním vzoru.

Postup ako Paint Inlays použiť

Krok 1: Naplánujte si rozloženie vzorov na celý povrch, ktorý chcete dekorovať.

Krok 2: Pomôžte si mriežkou na zadnej strane. Časti, ktoré nepoužijete orežte a odložte si na iný projekt. Ak vzor nadpájate, orežte prebytočné časti na každom hárku.

Krok 3: Na vhodne pripravený povrch naneste hrubšiu a rovnomernú vrstvu farby. Môžete použiť Chalk Paint Annie Sloan, ale aj a dokonca s lepším výsledkom minerálnu farbu Fusion Mineral Paint. Ak použijete Chalk Paint Annie Sloan si trošku narieďte vodou, aby veľmi rýchlo neuschla. Pracujte po menších celkoch, aby ste mali dostatok času na prácu s prihliadnutím na zasychanie náteru. Ideálne pracujte na ploche  nie väčšej ako 30 x 40 cm.

Krok 4: Kým je farba ešte mokrá, položte paint inlay hárok obrázkom nadol (na zadnej strane sú vytlačené mriežky) do mokrej farby. Snažte sa hárok udržať napnutý.

Krok 5: Zľahka papier navlhčite mokoru špongiou, alebo postriekajte rovnomernou vodnou hmlou rozprašovačom na vodu s veľmi jemným rozprašovaním. Pomocou jemne navlhčenej špongie, mäkkej zloženej handričky alebo pomocou malej IOD silikónovej špachtle popopritláčajte rovnomerným miernym tlakom, aby ste sa uistili, že vzor dobre priľnul k natretému povrchu. Po nalepenom hárku môžete prejsť aj pevným gumenným valčekom od IOD, alebo Primy. S priloženým hárkom sa snažte už nepohnúť, aby sa vzor nerozmazal.

Krok 6: Opakujte kroky 3-5  po celom nábytku. Na nadväzovanie vzoru si pomôžte využitím mriežky na zadnej strane hárku.

Krok 7: Nechajte hárky so vzorom vyschnúť, aby boli suché na dotyk. Čas schnutia sa môže líšiť od 10 minút do 1 hodiny v závislosti od podmienok.

Krok 8: Keď je povrch na dotyk suchý, je čas odstrániť hárok  Paint Inlay z povrchu. Rovnomerne hárok postriekajte alebo navlhčite vlhkou handričkou, resp. špongiou a nechajte 30 sekúnd absorbovať, pomáha to papier uvoľniť. Začnite v jednom rohu a jemne vytiahnite papier nahor, pričom ho držte pod malým uhlom. Mal by sa dať ľahko zdvihnúť bez roztrhnutia. Ak sa tak nestane, postriekajte papier opäť, chvíľu počkajte a potom to skúste znova.

Krok 9: Ak chcete, môžete použiť vodu a malý štetec na zmiešanie alebo zmäkčenie dizajnu, pretože pigment (farba) je stále aktívny. Môžete dokonca pridať ďalšie farby na dotvorenie vzoru. Tento krok môžete aj vynechať.

Krok 10: Keď ste spokojní s výsledným dizajnom Paint Inlay, nechajte ho úplne vyschnúť. Čas schnutia sa bude líšiť v závislosti od hrúbky náteru, množstva vody použitej pri procese, izbovej teploty a všeobecných podmienok. Ak je povrch studený na dotyk, nie je úplne suchý. Pre istotu počkajte 24 hodín.

Krok 11: Na záver celý maľovaný povrch zafixujte najprv lakom Annie Sloan, alebo lakom Fusion. Lak vzor zafixuje. Odporúčame do malého rozprašovača urobiť si roztok v pomere 1:1 lak + voda. Celý povrch jemne prestriekajte a nechajte tak pol hodinku uschnúť. To zabezpečí, že sa pri lakovaní vzor nerozpije. Následne môžete už celý povrch zalakovať štetcom alebo valčekom. Na záver pre ešte väčšiu autentickosť môžete použiť rôzne farebné vosky od Fusion alebo hnedý vosk Annie Sloan, dosiahnete patinovaný rokmi zašlý vzhľad.

Môžeme IOD Paint Inlays použiť viac ako jeden krát?

Áno. Opätovným použitím hárku Paint Inlay môžete získať krásne vyblednutý vzor so zvyškových pigmentoch na vašich hárkoch Paint Inlay. Niekedy je vzor možné použiť aj tretí krát.

AKO USKLADNIŤ IOD PAINT INLAYS?

Majte ich vždy v obale pri izbovej teplote na suchom mieste. S hárkami Paint Inlay vždy zaobchádzajte opatrne a až do ich použitia ich udržujte úplne suché. Voda a vlhkosť sú ich najhorší nepriateľ pri uskladnení.

Po použití položte list na rovný povrch pigmentovou stranou nahor a nechajte úplne vyschnúť.

Potom ich môžete vložiť späť do obalu a neskôr použiť  na druhý project. Opätovne pretlačený vzor už bude menej výrazný. Preto na jeden projekt použite vždy vzor, ktorý bol použitý rovnako často. A následne na ďalší projekt hárky, ktoré už majú jedno pretlačenie za sebou.

Pre viac info a názornú ukážku odporúčame prelúskať sa článkom a videom sestier Sally a Josie z IOD

Nákupný košík
Návrat hore