Maľovanie kuchynskej linky s Fusion Mineral Paint™ postup

Aktualizované 17 marca 2024

Mamaľovanie kuchynskej linky s Fusion Mineral Paint – vôbec nie je zložité a správnym postupom zabezpečíte aj jeho dobrú odolnosť a trvácnosť.

Podrobný návod ako maľovať kuchynskú linku s Fusion Mineral Paint

Príprava:

Dobrá farba je iba taká silná ako silný je podklad na ktorý ju aplikujete, to znamená, že príprava povrchu je kľúčová pre jej trvácnosť a odolnosť.

Dobre odmastite povrch – ideálny prípravok je TSP Alternativ – vysoko koncentrovaný a bezfosfátový prípravok od Fusion, ktorý povrch dokonale zbaví prachu, nečistôt a mastnoty. Vlejte vrchnáčik tohto prípravku do ½ litra vody a dobre poumývajte. Nemusíte oplachovať.

Zľahka prebrúste povrch šmirgľom hrúbky cca 150- 200. Brúsenie robte až ako následný krok po odmastení, aby ste si šmirgľom mastnotu
nevtlačili do povrchu. Vždy brúste v smere vlákna. Brúsením sa snažíte len zdrsniť povrch a zlepšiť jeho priľnavosť, prípadne vyrovnať nerovnosti
povrchu. Nemusíte úplne odstraňovať lak, prípadné iný podklad. Prach z brúsenia utrite handričkou.

V prípade, že váš povrch je: 

  • vysoko lesklý
  • extrémne hladký a lesklý, prípadne veľmi štruktúrovaný a nedá sa prebrúsiť
  • laminát,  thermofoil, fólia 

tak určite použite adhézny mostík – spojivo Fusion Ultra Grip, ktorý zvyšuje priľnavosť takéhoto ťažko maľovateľného povrchu. Prípravok Ultra Grip je čistá živica, ktorá funguje ako lepidlo na farbu. Naneste ho na povrch špongiou, alebo štetcom v tenučkej vrstve a nechajte vyschnúť 12 hodín. Špongiou ho nanášajte tak, ako by ste ho tou špongiou umývali, aby vám nezanechal viditeľné ťahy. Vždy v smere vlákna. Výdatnosť 500ml balenia je 7,5 – 9 m2.

TIP: Ak máte drevený povrch, ktorý nie je vyzretý a môže z neho vytekať živica cez tzv. hrče, taníny z dreva, alebo má predchádzajúci náter tendenciu presakovať a zanechávať škvrny,  použite 1-2 vrstvy šelakového základu (odporučíme kde kúpiť).

TIP: Ak bol povrch v minulosti voskovaný, vosk musíte odstrániť pomocou tzv. mineral spirit, resp. terpentínu.

TIP: ak je na skrinkách fólia, ktorá sa odlupuje, odstráňte ju pomocou špachtle a horúceho vzduchu (fén), zvyšky lepidla dokonale odstráňte pomocou rozpúšťadla.

Natieranie:

Pravdepodobne budete potrebovať dve vrstvy farby. Pri prechode z veľmi tmavých odtieňov do veľmi svetlých, budete potrebovať možno 3-4 vrstvy farby. Pri takýchto extrémnych rozdieloch môžete použiť našu podkladovú bázu Fusion Transition , ktorá je viac ako o ½ lacnejšia ako bežný odtieň. Postupujete „sendvičovo“: najprv vrstva želaného odtieňa, potom Fusion Transition a potom opäť vrstva želaného odtieňa. Ak použijete viac balení z jedného odtieňa, skontrolujte si, či sú z jednej šarže. V prípade, že nie, tak balenia zmiešajte pred maľovaním.

Medzi jednotlivými vrstvami farby ponechávajte rozostupy cca 2-4 hodiny (v teple a suchu). Ak je povrch veľmi lesklý a hladký, nechajte farbu postáť aj 12 hodín, farba lepšie priľnie.

Naberte na štetec dostatočné množstvo farby, pri natieraní neprechádzajte veľa krát po tom istom mieste. Nechajte farbu pracovať za vás. Minerálna farba Fusion je samonivelizačná, čiže sa krásne roztečie a povrch ostane takmer bez viditeľných ťahov štetca. Takže nanášajte farbu dlhšímiv pohybmi v jednom smere. Do zaschýnajúcej plochy sa nevracajte štetcom, pretoževfarba rýchlo schne a mohli by ste si vytvoriť neželanú štruktúru. Povrch je na záver matný a takmer bez viditeľných ťahov štetca. Na natieranie vám
odporúčame mäkké ploché syntetické štetce z našej ponuky s označením ORB. Na väčšie rovné plochy môžete použiť aj valček z mikrovlákna, ktorý farbu
nenapeňuje a zanecháva hladší povrch než klasický penový valček.

Každé 500ml balenie minerálnej farby Fusion pokryje zhruba 7m², čo sú asi dve vrstvy na väčšej komode.  Myslíte na to, že pokrytie závisí od odtieňa, ktorý používate, pôvodného povrchu a techniky, ktorú ste si zvolili.

TIP: Farbu nerieďte vodou, zmeníte tým jej vlastnosti. Odlievajte si ju do nádobky – vaničky a postupne ako ju míňate si ju dolievajte, aby
vám na vzduchu príliš nezhustla. Vaničku môžete prekryť vlhkou handričkou. Ak chcete predĺžiť čas schnutia farby, použite náš prípravok Extender. S odliatou
farbou potom môžete dlhšie ľahko pracovať. Použitie Extender je vhodné najmä, ak potrebujete urobiť dlhé rovné ťahy štetcom. Tiež vtedy, ak je v miestonosti vyššia teplota a farba veľmi rýchlo schne. Farbu vopred dobre rozmiešajte, prípadne pretrepte, pigmenty sa zvyknú usádzať na dne.

TIP: Ak sa vám prilepí vrchnáčik na balení farby a nedarí sa vám farbu otvoriť, dajte nádobu pod tečúcu teplú vodu a nechajte zo všetkých strán dopadať na vrchnáčik teplú vodu. Po chvíli zaschnutá farba povolí a nádobu sa vám podarí otvoriť.   

Záverečná úprava

Minerálne farby Fusion majú už v sebe zabudovanú vrchnú kryciu vrstvu a povrch nie je potrebné fixovať lakom, alebo voskom. Samé o sebe sú odolné voči vode, oderu, UV žiareniu. Ak však chcete zvýšiť odolnosť povrchu a predĺžiť životnosť náteru, tak vám pri takomto namáhanom povrchu ako je kuchynská linka,  odporúčame použiť aj ďalšiu kryciu vrstvu.

Najsilnejšia ochrana je lak. Môžete použiť:
– polymérový lak Tough Coat matný, alebo lesklý

– akrylový lak Polyvine Decorators Varnish – extra matný, saténový, alebo lesklý

TIP: Matný lak odporúčame na svetlejšie odtiene. Na tmavšie odtiene je lepšie použiť lesklý, resp. saténový lak.

Veľmi dobrú ochranu poskytne aj náš neutrálny olej Stain & Finishing Oil, ktorý môžete použiť na tmavé odtiene. Nepoužívajte ho na svetlejšie odtiene, lebo môže spôsobiť ich zažltnutie. Ten je aj v rôznych farebných prevedeniach. Vhodný je aj na čisté drevo, ktorému dodá pigment a silnú ochranu.

Aplikácia a výdatnosť lakov

Fusion Tough Coat a Polyvine Decorators Varnish môžete najúčinnejšie a bez viditeľných ťahov štetca aplikovať pomocou špongie. Nakvapkajte a navlhčite špongiu a v smere
vlákna ťahajte po povrchu. Ak si myslíte, že bude dobré dať ešte jednu vrstvu laku, urobte tak po cca 2-4 hodinách (v teple a suchu). Lak dobre premiešajte pootáčaním balenia, alebo paličkou, pretože dôležité ingrediencie sa usádzajú na dne. Netraste, aby vám v emulzii nevznikli vzduchové bubliny, ktoré sa z povrchu odstraňujú veľmi ťažko. Nanášajte na farbený povrch s odstupom 12 -24 hodín. Balenie 500 ml pokryje cca 7,5 -10 m2.

Aplikácia a výdatnosť oleja Stain & Finishing Oil

Olej môžete nanášať štetcom, alebo handričkou, a prebytočný olej zotriete suchou handričkou ihneď po nanesení, do farby sa už nevpíja a nevytvára tak na povrchu mastný film.
Je kombináciou prírodných olejov a živíc, ktorá vsiakne do vlákien dreva a vytvorí trvácny povrch, odolný voči škrabancom aj vode. Je to veľmi koncentrovaný olej, takže s málom pokryjete naozaj veľa. Plechovka 237ml pokryje plochu 3,7-7,5m2.

Údržba

Natretý a ochránený povrch treba nechať dobre vyzrieť a v prvých 3 týždňoch nevystavovať prílišnej záťaži. Používať môžete, ale nedrhnúť, opatrne manipulovať. Čistiť len handričkou s teplou vodou a jemným saponátom. Na čistenie a zmäkčenie štetcov odporúčame Fusion mydlo na čistenie štetcov.

Nákupný košík
Návrat hore