Najčastejšie otázky o Fusion Mineral Paint™

Aktualizované 31 mája 2023

V čom sú farby Fusion Mineral Paint™ iné?

Fusion sú farby, ktorých zloženie tvorí zo 100% akrylová živica bez vinylu, alebo iných zbytočných plnív. Pigmenty sú získavane z prírodných organických alebo anorganických minerálov a naše farby sú 100% netoxické bez obsahu VOC (prchavých organických zlúčenín), neobsahujú žiadne olovo ani ftaláty.

Navyše majú v sebe už zabudovanú kryciu vrstvu, ktorá je vode
odolná, odolná voči fľakom a UV žiareniu, čo znamená, že ju nemusíte
voskovať, ani lakovať.

Ako dlho trvá kým farba vyschne?

Fusion vyschne na dotyk cca po 30tich minútach, ale pre najlepší výsledok odporúčame počkať 1-2 hodiny medzi jednotlivými vrstvami. Farba vyzreje za cca 21 dní, to je čas, za ktorý voda v nej obsiahnutá kompletne vyprchne a počas tohto obdobia, kým úplne nevyzreje, je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s vodou. Takže počas obdobia zrenia farbený povrch nečistite. Budete prekvapení aký bude povrch po čase odolný.

Čo všetko môžem s farbami Fusion™ natrieť?

Skoro všetko. Často vídame farbu Fusion™ na vchodových dverách, kuchynských a kúpeľňových
skrinkách, dokonca na topánkach!

Môžem použiť farbu Fusion™ v exteriéri?

Áno! Fusionmá UV ochranu a je vodeodolná, to znamená, že vydrží dážď a UV filter ju ochráni pred vyblednutím na priamom slnku. Počas posledných 5tich rokov bola testovaná a naozaj znesie aj kanadskú zimu. Neodporúčame maľovať zničené, lúpajúce sa drevo.

Ako mám pripraviť svoj kúsok pred natieraním?

Dobrá farba je iba taká silná ako silný je podklad na ktorý ju aplikujete, to znamená, že príprava povrchu je kľúčová pre jej trvácnosť a odolnosť. Odporúčame všetky povrchy vyčistiť pred natieraním naším bezfosfátovým prípravkom TSP Alternative, alebo iným odmasťovačom.

Povrchy, ktoré sú vysoko lesklé, odporúčame zľahka prebrúsiť a zdrsniť ich povrch, aby farba ľahšie priľnula. Ak je povrch extrémne hladký a lesklý, prípadne veľmi štruktúrovaný a nedá sa prebrúsiť, alebo chcete natierať lamináty, vinyl, thermofoil, krehké plasty, je možné, že budete musieť najprv natrieť vrstvu nášho prípravku Ultra Grip™ – špeciálnu vrstvu, ktorá zvýši priľnavosť týchto povrchov.

Ak máte drevený povrch, ktorý nie je vyzretý a môže z neho vytekať živica cez tzv. hrče, alebo má predchádzajúci náter tendenciu presakovať, použite 1-2 vrstvy šelakového základu.

Ak bol povrch v minulosti voskovaný, vosk musíte odstrániť pomocou tzv. mineral spirit, resp. terpentínu.

Koľko farby budem potrebovať?

Nie tak veľa ako myslíte. Každé 500ml balenie farby Fusion™ pokryje zhruba 7m², čo sú asi dve vrstvy na väčšej komode. Výrobcovia zvolili 500ml balenie farby, pretože toto množstvo postačuje na väčšinu projektov a neostáva vám príliš veľa nespotrebovaných zvyškov. Myslíte na to, že pokrytie závisí od odtieňa, ktorý používate, pôvodného povrchu a techniky, ktorú ste si zvolili.

Môžem použiť Fusionna moje
kuchynské skrinky?

Určite áno! Fusion™ je extréme
odolná a trvácna, môžete ju utierať do čista. Používajte mäkkú handričku a jemnú
mydlovú vodu.

Kedy potrebujem použiť vrchnú
vrstvu?

Na farbu Fusion™ nikdy nepotrebujete  použiť vrchnú fixačnú vrstvu, ale niekedy sa môže stať, že ju budete chcieť použiť. My odporúčame vrchnú vrstvu na extrémne namáhané povrchy ako sú kuchynské skrinky, stolové dosky. Pre takéto povrchy odporúčame na svetlejšie odtiene použiť náš Tough Coat™ matný, alebo lesklý  a na tmavšie odtiene náš neutrálny Stain & Finishing Oil.

Vrchné vrstvy môžete použiť aj keď budete chcieť zvýšiť lesk farby, prípadne zvýrazniť niektoré časti.

Je možné brúsenie a patinovanie?

Absolútne áno! S touto farbou sa dá pracovať veľmi ľahko, ale pre ľahšie dosiahnutie brúseného patinovaného povrchu odporúčame brúsiť farbu ihneď po zaschnutí. Fusion Mineral Paint je veľmi odolná, takže dosiahnutie rovnakého výsledku brúsenia vyžaduje po vytvrdnutí (21 dní) oveľa viac práce! Po brúsení odporúčam naniesť na farbu vrchný náter – lak alebo vosk, pretože brúsením narušíte odolný povrch ktorý vytvorí farba a preto bude nevyhnutné náterom laku alebo vosku či oleja povrch zakonzervovať, aby ste zabránili poškodeniu vodou a nadmerným opotrebovaním. 

Aká je životnosť farby?

Fusion™ vydrží
7 rokov ak je skladovaná v zatvorenej nádobe. Ak už je raz otvorená vložte
medzi farbu a vrchnáčik potravinovú fóliu, aby ste zabránili prenikaniu
vzduchu.

Môžete mi namiešať odtieň na mieru?

My nie, ale vy si môžete namiešať odtieň presne aký potrebujete.
Najjednoduchší spôsob ako to urobiť je vyliať tester (balenie 37 ml) do 500 ml
balenia farby.

Všetky odtiene Fusion Mineral Paints™ môžu byť miešané navzájom. Pred zmiešaním
najskôr farby premiešajte.

Nákupný košík
Návrat hore