Limewash – Islandské vápenné farby Kalkpaint od Kalklitir

Aktualizované 7 marca 2024

Vápenné farby kalklitir

Vápenné farby Kalkpaint od Kalklitir™

Vápenné farby Kalklitir ukazujú, že niekedy je budúcnosť interiérového dizajnu zakotvená v minulosti, a práve to platí aj v prípade limewash techniky – maľovania stien. Jemná estetika limewash -vápnenia, do ktorej sa momentálne zamiloval celý Instagram, je starovekou metódou, ktorá využíva storočiami overené techniky na vytvorenie rustikálnych, textúrovaných stien v našich moderných domovoch. Na prvý pohľad je zrejmé, prečo majú vápenné farby Kalklitir svoje miesto aj v súčasných domácnostiach. Limewash štýl minulých storočí a šik nedokonalých ale o to mäkších povrchov na stenách je aktuálnym trendom v oblasti bytového dizajnu. Vyskúšajte vápenné farby Kalklitir a vlastnoručne si vytvorte útulný a „supercool“ domov… pretože s Farbami je život krajší. 

Krásna paleta jemných prírodných odtieňov
"Mäkký" a prívetivý povrch
Jednoduchá, až relaxačná aplikácia štetkou
Pôsobia antibakteriálne a pohlcujú CO2
Prírodné zloženie a nulové VOC
Nadčasový vzhľad

Všetko o vápenných farbách Kalklitir - vápenné steny v moderných časoch

Aké sú výhody techniky vápnenia stien, tzv. limewash

Technika limewash je oslavovaná hlavne pre svoje úplne prirodzené vlastnosti, ktoré obdarúvajú naše domovy surovými a rustikálnymi tónmi. Vápenné farby Kalklitir vznikajú dokonalým zlúčením elementov zeme, ohňa, vody a vzduchu.

Vápenné steny dýchajú – pohlcujú oxid uhličitý zo vzduchu, rovnako ako stromy. Taktiež majú aj  prirodzené antibakteriálne vlastnosti.

Príroda nám poskytuje všetko, čo potrebujeme na život v našich domovoch, a farbiari z Kalklitir usilovne pracujú práve na tomto princípe. To, čo necháme vonku, je dôležitejšie ako to, čo dáme dovnútra.

Vápnený náter,  je lacným a úžasným spôsobom, ako jednoducho vytvoriť dokonale nedokonalý štýl výzdoby. Maľovanie ľahko zvládnete aj sami za jeden víkend.

Hlavnou črtou vápenných farieb Kalklitir sú rôzne odtiene prírodných farieb s matnou textúrou a skvelou hĺbkou, ktoré prinesú pocit pokoja do každej miestnosti. Prirodzené farby majú schopnosť prispôsobiť sa okolitým farbám a krásne pohlcovať svetlo.

Na čo pamätať pri použití farieb Kalklitir

Ako prvé je potrebné zdôrazniť, že štetec je takmer rovnako dôležitý ako farba. Odporúčame používať naše špeciálne talianske štetce s extra dlhými vlasmi, aby ste pri maľovaní farbu hladko naniesli. 

Existuje viac spôsobov, ako vápennú farbu aplikovať. Odporúčame nanášať farbu metódu zhora-dolu, alebo populárnejšiu metódu krížovými ťahmi do X, ktorá vytvorí mäkký šmuhavý efekt, prípadne nanášať tenké vrstvy Kalklitiru všetkými smermi pre obláčikový efekt.

Bežne vám už dve vrstvy farby zabezpečia pekný výsledok. Avšak pri limewash technike môžete robiť toľko vrstiev, koľko sa vám žiada. Môžete tiež farebné vrstvy kombinovať a meniť. Napríklad prvú vrstvu dáte sýtejším odtieňom a druhú svetlejším odtieňom. Farebné odtiene môžete aj vzájomne miešať v ľubovoľnom pomere a vytvoriť si tak vlastný odtieň.

V práškovej forme je vápenná farba od spoločnosti Kalklitir skladovateľná po mnoho rokov. Keď je už  zmiešaná s vodou, môže sa uchovávať jeden rok v nádobe so vzduchotesným uzáverom.

Myslíme si, že táto starodávna upokojujúca technika pretrvá mnoho ďalších storočí.

Techniky maľovania farbami Kalklitir

Dokonalá limewash technika neexistuje. To čo sa nám na týchto vápenných farbách  najviac páči je nedokonalosť, ktorá vytvára textúru a ultra matný moderný, ale stále trochu starobylý finish, hodný obdivu.

Môžete sa rozhodnúť pre techniku zhora dolu, do kríža, vrstvenie, obláčikovú, ale v skutočnosti sa stačí uvoľniť a maľovať. Nemôžete nič pokaziť. Je to doslova terapia.

Technika zhora dolu je tradičná technika, kedy ťaháte štetec zhora dolu. Začínate v ľavom hornom rohu steny a pokračujete v cca 70cm širokých pásoch až kým neskončíte vpravo dolu.

Technika do kríža sa používa, keď chcete vytvoriť textúru. Jednoducho ťaháte štetec smerom zľava hore – vpravo dole a potom opakujte v opačnom smere. Jemne krížite ťahy štetcom a zľahka, akoby ťahom pierka, zjemňujte okraje. Vytvoríte jemne šmuhavý efekt.

Vrstvenie je technika pri ktorej nanášate dva rôzne odtiene.

Najprv jednoducho naneste tenučkú vrstvu jedného odtieňa a nechajte kompletne vyschnúť. Potom naneste tenkú vrstvu druhého odtieňa.

Taktiež môžete zmiešať farebné pigmenty v rôznom pomere tak, aby ste získali odtieň aký sa vám páči.

Obláčiková technika nanášate tenké vrstvy farby, ktoré rozotierate všetkými smermi a jemne spájate prechody medzi „obláčikmi“, ktoré ste takto vytvorili.

Uistite sa, že ste steny pred maľovaním dôkladne pripravili. Ak sú na nich rôzne druhy omietok, zasadrované časti, tak ich odporúčame zjednotiť našim Primerom, aby bol výsledný vzhľad rovnomerne nerovnomerný.

Ak je stena úplne nová, čistá, bez predchádzajúceho náteru, použite penetračný náter pod vápenné farby, napr. Den Braven S-T70, lebo inak bude stena veľa sať a miniete viac farby.

Vytvorenie vodeodolného náteru

Vápenný náter nie je sám osebe umývateľná. Ak by ste ju však potrebovali umývať a zabezpečiť  jej odolnosť voči škvrnám a vode, tak môžete použiť náš ochranný náter – Top Coat, ktorý nanesiete rovnakou technikou ako spodný náter. Čím viac vrstiev, tým bude stena odolnejšia. Ochranný náter – Top Coat pôvodný odtieň jemne stmaví a tiež pridá jemný saténový odlesk.

Farby Kalkpaint vyrába islandská rodinná firma Kalklitir.

Nákupný košík
Návrat hore