Chlebník v odtieni Graphite

Aktualizované 6 marca 2023

Za konečnú podobu tohto chlebníka môže moja dcéra. Resp. ďakujem svojej dcére. Niežeby som nemalá celý dizajn premyslený vopred. Presne som vedela, že chcem výraznú patinu, grafitový odtieň a potom hru s rôzne farebnými voskami, ktorými  zvýrazním štruktúru  vytvorenú časom, ale aj mnou, nanesením hrubšej vrstvy hustej farby. No keď som do farby vstúpila bielym voskom, tak som sa trochu zľakla a začala pochybovať. Časť som dokončila, aby som videla výsledok. No nebola som si vôbec istá. V tom prišla moja desaťročná dcéra a nadšením vykríkla: „Mami, to je nádherné!“  Zrazu som dostala silu a chuť v tom pokračovať a prišiel aj nápad ako.

Je dobré mať pri sebe takúto prajnú bytosť. Potrebujeme sa navzájom povzbudiť a nenechať sa zastaviť. Kým nemáme tú silu a presvedčenie v sebe, môžeme osloviť človeka, ktorý nás miluje a nekriticky obdivuje.  Pomôže nám preklenúť neistotu a posunúť sa k novému nápadu a chuti ísť ďalej. Naše telo potom nasmeruje  každú bunku správnym smerom, lebo niekde vo vnútri vieme ako to má byť.

Tento chlebník bol natretý ťažkou olejovou farbou. Miestami boli vrstvy hrubšie, nepekné. Odstrániť pôvodný náter a  vybrúsiť dočista by trvalo večnosť.  Našťastie existujú farby Chalk Panit® od Annie Sloan a brúsenie nie je potrebné. Chlebník som očistila a odmastila jarovou vodou. Vybrala som si odtieň Graphite od Annie Sloan a začala natierať. Hrubšie vrstvy pôvodnej farby som vyvážila nanášaním hrubšej vrstvy odtieňa Graphite a hrboľatosť a nerovnomernosť povýšila na zámer.  Pôvodný podklad (krémovo biely so žltou) som nechala miestami presvitať, poslúžil mi ako farebný základ.  Po dvoch vrstvách farby a ich usušení som ešte niektoré časti prebehla brúsnym papierom a začala som sa hrať s voskami. Prevažuje biely (Chalk Paint ® Wax White) od Annie Sloan, miestami som použila hnedý  (Chalk Paint ® Wax Dark). Zavoskovaný povrch zotrela nechlpatou handričkou a po 24 hodinách trochu preleštila.

Chlebník dostal dočasné miesto v chodbe. Tam skončil, keď sme ho potrebovali skryť pred búrkou. Celkom tam zapadol. Čo poviete?

Nákupný košík
Návrat hore