Ako premaľovať obkladačky v kúpeľni alebo kuchyni

Aktualizované 19 januára 2024

Before
Ako premaľovať obkladačky
... and after!

Ak vás zaujíma ako premaľovať obkladačky v kúpeľni alebo kuchyni, tak čítajte. Predpokladám, že od farby do kúpeľne, prípadne na obkladačky v kuchyni očakávate, že premena bude nielen pekná, ale aj funkčná a dlhotrvajúca. To vám vedia zabezpečiť minerálne farby Fusion v kombinácií s odolnými lakmi Polyvine. Takže poďme na to. Tu je podrobný postup:

 

1.      Najprv povrch veľmi dobre očistíte. Použite pri tom bežné čistiace prostriedky – saponát na odstránenie mastnoty, prípadne prášok na odstránenie hrubších nečistôt. Veľmi dobrý je aj náš vysoko koncentrovaný odmasťovač od Fusion – TSP. Stačí jeden vrchnáčik do ½ litra vody a viac krát dobre poumývať povrch.

2.      Keďže kachličky sú väčšinou hladké a klzké, potrebujete na ne naniesť spojivo, ktoré vám zabezpečí, že farba bude nielen dobre chytať, ale aj dobre držať. Stačí vám jedna tenučká vrstva spojiva Ultra Grip od Fusion, ktorú necháte 12 hodín vyzrieť. Je to priesvitná vrstva, ktorú môžete nanášať aj valčekom z mikrovlákna, prípadne štetcom, len pozor, aby vám neostali viditeľné ťahy štetca. Nanášajte v jednom smere, neprechádzajte veľa krát po tom istom mieste, pretože ak štetcom vstúpite už do zasychajúcej vrstvy, môžete zanechať stopy po štetci.

3.      Po 12 tich hodinách od nanesenia spojiva Ultra Grip prišiel čas premaľovať obkladačky a vy môžete dať prvú vrstvu želaného odtieňa minerálnej farby Fusion. Opäť buď štetcom s jemnými syntetickými štetinami, alebo valčekom z mikrovlána. Podľa toho, s čím sa vám pracuje lepšie. Prvá vrstva schne 2-3 hodiny podľa vonkajších podmienok. Pri nižšej teplote a vyššej vlhkosti to môže byť aj viac.

4.      Po uplynutí 2-3 hodín po prvej vrstve farby nanesiete druhú vrstvu.

5.      Aby ste zabezpečili výbornú odolnosť voči vlhkosti, tak potom nechajte takto namaľovaný povrch postáť 24 hodín a zalakujte.

6.      Ako lak vám odporúčame použiť lak Decorators Varnish od firmy Polyvine. Tieto laky sú v ultra matnej, saténovej a lesklej úprave. Výnimočnými vlastnosťami sú vysoká odolnosť voči vlhkosti, poškrabaniu, škvrnám, UV žiareniu. Obsahujú ochranu voči vzniku plesni, majú nízke VOC.

7.      Lak Polyvine pred použitím dobre premiešajte, ale netraste.

8.      Naneste 2-3 tenké vrstvy. Ideálne je lak nanášať pomocou navlhčenej froté hubky, ktorou docielite to, že vrstva laku bude naozaj veľmi tenká. Navyše to ide veľmi ľahko a rýchlo. Rovnako dobre môžete použiť aj syntetický štetec, prípadne valček z mikrovlákna.

9.      Medzi jednotlivými vrstvami laku nechajte technologickú prestávku 2 hodiny.

10.  Lak vytvrdne a vyzreje do 5 dní pri teplote 20 stupňov Celzia.

Nákupný košík
Návrat hore