Návod ako maľovať kriedovými farbami Vintage Paint

Aktualizované 30 apríla 2024

Ako maľovať kriedovými farbami
Vintage Paint

Čerstvo vyložené plechovky Vintage Paint sa vynímajú v našom obchode na Družstevnej 5 v Bratislave, na jedinom mieste na Slovensku. Máme všetky odtiene.

Návod ako maľovať kriedovými farbami Vintage Paint je z princípu veľmi jednoduchý, tak ako je jednoduchá aj práca s nimi. Naozaj ju zvládne každý.

Kriedové farby (chalk paint) sa u nás už v posledných rokoch udomácnili a stále sa tešia veľkej obľube medzi tími, ktorí berú skrášľovanie svojich domovov do svojich rúk. Stali sa synonymom jednoduchého použitia a ohromujúceho výsledku. Umožňujú využiť širokú škálu techník vďaka ktorým aj jediný projekt dokáže oživiť či zmeniť váš interiér. Všetky tieto benefity doviedli do dokonalosti a na next level práve farby Vintage Paint

Bez brúsenia

Stačí odmastiť a odstrániť nečistoty

Hravé nanášanie

Fantastická výdatnosť a výborná kricia schopnosť. Bez riedenia či prípravy. Aj vosk sa nanáša veľmi ľahko

Prírodná a ekologická

Na vodnej báze, veľmi nízke VOC, s certifikátom ECO label a vhodná na detské hračky. Recyklovateľné balenie

Dlhoročná tradícia

Aktualizovaná verzia pôvodných kriedových farieb, ktorých receptúra siaha až do Talianska 14. storočia

Kreatívne techniky

Najvhodnejšia farba na rôzne techniky a efekty a štýly

Ako maľovať s vintage paint

Najširšia paleta odtieňov

Čistá farba na prírodnej báze •  značka s dlhou históriou • predávaná vo vyše 20 krajinách • vysoká výdatnosť • krátka doba schnutia •  nie je potrebné brúsiť, ani osobitne pripravovať povrch • pripravená na okamžité použitie bez riedenia •  oderuvzdorná a preto extra trvanlivá •  vodeodolná • pre vnútorné a vonkajšie použitie • balené v recyklovaných plechovkách a krabiciach • Netestované na zvieratách • Bez živočíšnych zložiek – vegánske • Nízke VOC a takmer bez zápachu • bez olova • amoniaku • EÚ pre použitie na detské hračky a nábytok.  • Certifikovaná environmentálnou značkou EÚ (ECOLABEL)

Kriedové farby Vintage Paint sú vhodné aj pre začiatočníkov. Kriedové farby sú zväčša primárne určené na maľovanie nábytku, ale môžu sa používať aj na maľovanie stien, podláh, kožených či textilných poťahov, kovových alebo plastových doplnkov, chladničiek a zároveň aj exteriérových povrchov ako sú napríklad dvere či záhradný nábytok. Môžu sa do nich namočiť textílie alebo sa dá maľovať priamo na látku.

Farby Vintage Paint  sú vodou riediteľné a tým pádom aj vysoko ekologické. Majú dokonca ekologický certifikát EU EcoLabel. Navyše sú takmer úplne bez zápachu, takže sa s nimi pohodlne pracuje aj v interiéri. A nemusíte sa obávať ani neporiadku, farba sa dá veľmi ľahko umyť vodou, či už z podlahy alebo stola.

Naše kriedové farby značky Vintage Paint obsahujú vysoký podiel farebných pigmentov s veľmi malým obsahom čiernej. To zaručuje, že sa jednotlivé odtiene veľmi dobre navzájom miešajú. Zaužívaný názov pre tento typ farieb – kriedová farba, kriedové farby – vznikol na základe jej konzistencie a pocitu z povrchu po zaschnutí, ktorý evokuje štruktúru matného zamatu.

Postup ako maľovať s kriedovými farbami – otázky a odpovede

S jedným 700ml balením kriedovej farby Vintage Paint natriete približne 7-10 m2 povrchu v jednom nátere. Závisí to najmä od poréznosti povrchu, niekedy to môže byť aj oveľa viac. Vo väčšine prípadov dávame dva nátery farby. Kriedová farba veľmi dobre chytá na takmer všetky povrchy, vždy je však nevyhnutné  povrch odmastiť, či už mydlovou vodou alebo nejakým odmasťovacím prípravkom z našej ponuky. Hladký a lesklý povrch je dorbé aj zľahka prebrúsiť brúsnym papierom, zlepšíte tým priľnavosť farby.

Pred použitím kriedovú farbu dobre premiešajte. Ak je farba príliš hustá, môžete do nej pridať trocha vody. Väčšinou je farba v plechovke hustotou vhodná priamo na natieranie. Časom pri práci sa voda vyparuje a farba hustne. Aby sa vám farba dobre rozotierala a nemíňali ste jej zbytočne veľa, môžete si do nej priliať trochu vody. Nie však veľa, lebo čím viac vody pridáte, tým znižujete  kryciu schopnosť. Pre dosiahnutie dobrých výsledkov odporúčame používať kvalitné štetce z našej ponuky.

Kriedovú farbu môžete smelo nanášať aj na už zalakované povrchy. Rovnako môžete maľovať aj voskovaný povrch, ak nie je vosk čerstvý, ale je už vyzretý, (cca 3 mesiace a viac). V oboch prípadoch odporúčame povrch jemne zdrsniť brúsnym papierom.

 

Vyžaduje kriedová farba fixáciu povrchu?

Ďalší bod nášho návodu sa týka povrchovej fixácie kriedovej farby. Áno, farbu je vo väčšine prípadov nutné zafixovať. Použiť môžete lak z našej ponuky pre namáhanejšie povrchy (kuchynské skrinky, podlahy, exteriér), alebo niektorý z voskov pre matný zamatový vzhľad. Vosk dodá náteru odolnosť, v závislosti od odtieňa farby aj veľmi jemný lesk. Je jednoduché dopracovať sa ku krásnemu výsledku. Na nanášanie môžete použiť bavlnenú handričku, ktorá nežmolkuje, froté penovú hubku na vosk, alebo špeciálny voskovací štetec, ktorý vosk dostane aj do rohov a ťažšie prístupných miest.

Štandardne postačuje jedna vrstva vosku. Vosk sa veľmi jednoducho a ľahúčko nanáša. Ideálne je na to použiť našu froté penovú hubku s ktorou vosk krásne rozotirete a zároveň na povrchu nezanecháte žiadny prebytočný vosk. Po 24 hodinách môžete vosk preleštiť čistou bavlnenou handričkou, aby ste dosiahli vyšší lesk.  Čírym voskom môžete po čase vyčistiť zašpinené miesta, prípadne oživiť celý kus prevoskovaním.  Vosk postupne vyzreje a vytvrdne a stane sa dobre odolným.

Ak chcete zvýrazniť štruktúru, nedokonalosti, pridať povrchu patinu, použite farebné vosky – svetlo a tmavo hnedý, čierny,.. Vyhrajte sa aj s metalickými voskami, ktoré ako čerešnička na torte dozdobia váš kúsok.

Menej je niekedy viac a nie je žiaden dôvod nanášať vosk v hrubej vrstve. Vosk by mal byť ihneď po správnom nanesení na dotyk pocitovo suchý, nelepivý. Pracujte po menších častiach, aby vosk nestihol uschnúť predtým ako ho rovnomerne roznesiete a prebytočný vosk zotriete. Vosky Vintage Paint sa rozotierajú bez námahy, oveľa ľahšie než vosky iných značiek, ktoré nie sú krémovej, ale tuhšej konzistencie.

Na zvýraznenie ťahov štetca alebo vytvorenie patiny môžete použiť farebné vosky – napr. biely, svetlosivýtmavo či svetlohnedý, čierny, alebo metalické čisté prírodné vosky od Vintage Paint. Môžete ich nanášať priamo na povrch namaľovaný kriedovou farbou. Pod tmavohnedý a čierny je lepšie použiť najskôr číry vosk.

Vosk bude na dotyk suchý rýchlo, na úplné vytvrdnutie a dozretie potrebuje ale trocha viac času. Tento proces môže trvať 5 až 21 dní v závislosti od okolitej teploty. Vosku aj farbám vyhovuje teplo a sucho. Chlad a vlhko ovplyvňuje nielen priľnavosť farieb a vosku, ale aj predlžuje čas jeho zretia.

Musím nábytok pred maľovaním kriedovými farbami brúsiť?

Vo väčšine prípadov brúsenie vôbec nie je potrebné. Farby majú výbornú priľnavosť k väčšine povrchov. Stačí nábytok umyť, zbaviť prachu a odporúčame ho dobre odmastiť. Samozrejme sú prípady, keď pôvodný náter prebrúsiť treba – odstrániť už olupujúci, odstávajúci náter, ošúchať hrdzu a dobré je aj mierne zdrsniť veľmi hladký lesklý povrch (melamínové a laminátové povrchy).

Pozor však dajte, ak maľujete surové ešte ničím nenatreté drevo, alebo ak z dreva presakuje živica. V takom je dobré naniesť na hrče a mastnejšie miesta vrstvu blokátora škvŕn od Vintage Paint. Ten dokáže spoľahlivo zabrániť presvitaniu škvŕn a tanínov z nového, ale aj zo starého dreva.

Môžu sa odtiene kriedových farieb miešať?

Kriedové farby našich značiek ponúkame v širokej palete odtieňov, od jemných a svetlých až po silné a výrazné. Máli sa vám? Žiaden problém, môžete ich výborne miešať medzi sebou a vytvoriť tak nekonečné množstvo vlastných odtieňov.

Ten správny pomer musíte nájsť skúšaním – môžete kľudne aj prstami zmiešavať jednotlivé odtiene na papieri alebo plastovej podložke. Ak chcete byť precíznejší použite na namiešanie správneho pomeru odmerku alebo lyžičku, prípadne našu pomôcku na miešanie. Je dobré odložiť si takto namiešaný odtieň aspoň na kúsku papiera, aby ste ho vedeli znova namiešať.

Aký typ štetca je vhodný na maľovanie kriedovými farbami?

Váš štetec nemusí byť drahý, vyberajte si však kvalitné štetce. Nie je nič frustrujúcejšie ako nekvalitný štetec, ktorý neustále zanecháva štetiny vo farbe a nesadne dobre do ruky, či nenaberá na seba dostatočné množstvo farby. Ideálne sú štetce z prírodných materiálov. Štetiny by mali byť mäkké a dlhé, dostatočne flexibilné, avšak mali by dovoliť urobiť efekt, ktorý požadujete.  Ak viete, že sa chystáte do viacerých “projektov premien”, odporúčame do kvalitného štetca zainvestovať. Farby z neho vymyjete tak ľahko, že Vám bude stačiť jeden kvalitný štetec a vydrží vám ozaj dlhší čas. V našom obchode Vám ponúkame vám naozaj výber štetcov všetkých druhov.

Ako sa starať o štetce?

Aby dlho vydržali, vyžadujú si štetce trocha vašej starostlivosti. Ihneď po domaľovaní zo štetca vytlačte čo najviac prebytočnej farby a následne štetec umyte pod prúdom teplej vody, na dočistenie použite naše olejové mydlo, ktoré štetce aj vyživí a štetiny nebudú tvrdé, ale stále pekne mäkké.  Umývajte dovtedy, kým štetiny nie sú úplne čisté. Štetec sušte zavesený hlavou dole.

Štetec po voskovaní takisto umyjete v teplej vode s pridaním saponátu. Odporúčame najprv prebytočný vosk utrieť do handričky. Potom nastriekajte saponát rovno do štetca a o dlaň umývajte pod prúdom teplej vody. Keďže je vosk mastný, umývanie treba zopakovať dva až trikrát. Aj vosk sa ale dá zo štetca umyť úplne. Nepoužívajte príliš silné a agresívne čističe, mohlo by to skrátiť životnosť štetca.

Ako sa starať o voskovaný povrch?

Vo všeobecnosti stačí voskovaný povrch jemne preleštiť vlhkou alebo suchou handričkou z mikrovlákna. V prípade potreby môžete pridať aj jemný saponát. Silnejšie škvrny sa z voskovaného povrchu dajú odstrániť jemným prevoskovaním postihnutého miesta handričkou s trochou priesvitného vosku. Každý čistiaci prostriedok ktorý použijete, postupne stiera vosk z povrchu. Preto odporúčame používať neagresívne prostriedky a handričku. Pravidelné používanie čistiacich prostriedkov môže mať za následok potrebu prevoskovania po nejakom čase.

Pod poháre a horúce šálky vždy používajte podložky. Voskovaný povrch držte ďalej od zdrojov veľkého tepla a prílišnej vlhkosti. Vosk je rozpustný v alkohole, preto sa neodporúča jeho použitie na barových pultoch. Vyhnite sa použitiu sprejových leštidiel, pretože môžu obsahovať riedidlá alebo silikón, ktorý by mohol spôsobiť rozpúšťanie vosku.

Stále máte obavy či to zvládente? Alebo chcete byť ako profík? Maľovať kriedovými farbami Vintage Paint sa môžte naučiť ja na našich kurzoch

Je bezpečné použiť kriedové farby a prírodné vosky aj na detský nábytok a hračky?

Absolútne! Oboje, farby aj vosky sú bezpečné pre použitie na detskom nábytku a hračkách. Odporúčame však nábytok aj hračky pred uvedením do používania nechať postáť aspoň pár dní. Farby značky Vintage Paint sú schválené Európskou Úniou pre použitie na hračky a detský nábytok podľa EÚ smernice o bezpečnosti hračiek – norma EN 71-3.

Môžem kriedové farby použiť aj na steny?

Jednoznačne! Pri aplikácii kriedových farieb na steny použite veľký štetec. Pri maľovaní štetcom miniete menej farby ako keď maľujete valčekom. Navyše náteru pridáte trochu hĺbky a textúry. Na záver môžete steny zavoskovať. Nie je to ale nevyhnutné, náter je štandardne oteru odolný a dobre priedušný. Nie je však umývateľný.

Pekná komoda, ktorú som namaľovala novými farbami Vintage Paint

Nákupný košík
Návrat hore