Laminátová skriňa s Fusion Mineral Paint

Aktualizované 22 februára 2024

Maľovanie hladkých a lesklých povrchov s Fusion Mineral Paint

(vzťahuje sa aj na laminátové a melamínové fóliované povrchy)

Máte staré laminátové nevzhľadné skrine, ktoré verne slúžia dlhé roky, zvykli ste si na ne, vyhovuje vám ich veľkosť, vnútorné usporiadanie, zmestite tam všetko, za nové by ste dali majlant. Len už sa vám nepáči ich odtieň a v chodbe by ste uvítali trochu viac svetla.

Jednoduchá rada je ich prefarbiť, ale ako na to, ak je povrch hladký lesklý laminát, alebo fólia?

Na začiatok, veľmi dobre odmastiť, poumývať saponátom. Môžete použiť náš koncentrovaný bezfosfátový prípravok TSP od Fusion. Príprava je dôležitá a často ovplyvní celý ďalší proces a výsledok. Ak bol predtým povrch voskovaný, alebo ste používali na čistenie prostriedok s obsahom voskov, je potrebné aby ste vosk odstránili bezzápachovým terpentýnom.

Aby farba lepšie priľnula a bola odolnejšia, naneste na suchý povrch jednu tenučkú vrstvu adhézneho prípravku Ultra Grip a nechajte vyzrieť 12 hodín.

Potom je už maľovanie hračka. Farba sa krásne rozotiera a super kryje. Po nanesení prvej vrstvy počkajte pár hodín (min 3, ale kľudne počkajte aj dlhšie) a naneste druhú vrstvu.

Aby bol povrch krásne hladký a ťahy štetca takmer neviditeľné, tak vždy, keď farbu na určitú časť nanesiete, tak prejdite štetcom po namaľovanou povrchu od kraja po kraj, tým povrch urovnáte. Štetcom netlačte a používajte také, ktoré majú mäkké štetiny. U nás v ponuke sú to syntetické štetce od Old Red Barn, alebo svetovej značky Zibra. Sú síce drahšie ako bežne dostupné štetce, avšak pri maľovaní zistíte, že rozdiel v cene, je vzhľadom k ich kvalite, nepatrný. Výsledok určite oceníte.

Farbu Fusion nemusíte riediť, je dostatočné tekutá. Keďže sa neriedi, tak aj dostatočne rýchlo schne. Naša rada je, aby ste sa pri maľovaní už nevracali do namaľovanej plochy, ktorá začína schnúť. Môžete si farbu narušiť a objavia sa vám neželané ťahy štetca. Pri širších plochách môžete mať problém prejsť jedným ťahom štetca od kraja po kraj bez toho, aby ste si farbu nenarušili. Pre tieto prípady odporúčame použiť prípravok na predĺženie času schnutia Extender. Na jednu pollitrovku farby použite štvrtinu balenia. Dobrá rada je, odlievať si farbu do misky na maľovanie po častiach, aby vám zbytočne neschla a to aj v prípade, že extender nepoužijete.

Väčšinou vám na dokonalé premaľovanie budú stačiť dve vrstvy farby. Pri bielych neutrálnych odtieňoch a tmavom podklade je možné, že budete potrebovať aj 3-4 vrstvy farby. Výdatnosť 500ml balenia farby je 7m2 v jednej vrstve.

Aby ste ušetrili na cene, môžete pri veľkých farebných skokoch (z čiernej na bielu) použiť prípravok Transition, ktorý je vlastne farba zo zvyškových pigmentov za polovičnú cenu a používa sa tzv. sendvičovým spôsobom. Najprv nanesiete želaný odtieň, potom Transition a potom znovu želaný odtieň.

Minerálna farba Fusion povrch uzatvára a robí ho odolným voči škrabancom a vode.

Ak však máte radi všetko na 100% poistené a dokonalé, môžete namaľovaný povrch ešte ošetriť lakom. Lesklý, alebo matný lak od Fusion sa nanáša veľmi jednoducho. Náš penový aplikátor (podušku) namočíte do vody a riadne vyžmýkate. Na navlhčenú podušku nalejete trochu laku, poprehýbaním lak rovnomerne po nej rozmiestnite. Ťahaním podušky po namaľovanom povrchu od kraja po kraj povrch zalakujete a dodatočne zafixujete.

Farba úplne vyzreje približne za 30 dní. V tomto období odporúčame povrch šetriť,  nečistiť silným tlakom a horúcou vodou.

Takto ošetrený povrch vám bude robiť radosť ďalšie dlhé roky.

Nákupný košík
Návrat hore