Barcelona Orange a čierny vosk

Aktualizované 6 marca 2023

Možno aj vy to máte s niektorými odtieňmi farieb  tak ako ja.  Niektoré ma nepriťahujú, niektoré vo mne dokonca vyvolávajú mierny odpor. Dlho som to takto mala aj s odtieňom Barcelona Orange.  Skúšala som ho na stolíku, stoličke, ale nikdy to nebolo ono. Lenže zrazu som uvidela v knihe „Annie Sloan paints everything“ ako ho Annie šikovne použila na stolík v kombinácií s čiernym voskom. (Túto veľmi inšpiratívnu knihu kúpite aj u nás.) Neodolala som a musela som to vyskúšať. Objektom tejto zmeny sa stala šuplíková registračná skriňa. Na celú skriňu som naniesla dve vrstvy Barcelona Orange, pričom som sa snažila vytvárať štetcom jemnú štruktúru. To sa robí jednoduchšie hustou farbou. Aby farba zhustla môžete ju nechať cez noc otvorenú, alebo dať do chladničky.

Telo skrine a prostredný šuplík má tmavší odtieň, ktorý som docielila použitím čierneho vosku bez toho, aby som pod ním použitia priesvitný vosk. Ostatné časti som najprv zavoskovala priesvitným voskom, potom čiernym voskom a napokon doladila opäť svetlým voskom. To vytvorilo jemnejší a svetlejší odtieň. Bola to zaujímavá hra. Táto malá zmena v postupe vytvorila taký zaujímavý efekt, že som si tento odtieň okamžite obľúbila.

A ešte záverečný tip. Môže sa stať, že sa vám  pred natieraním nepodarí z nábytku odmontovať úchytky, prípadne iné časti, ktoré by ste chceli ponechať pôvodné. Ak ich nechtiac zatriete a zavoskujete, môžete ich jemne očistiť handričkou namočenou v liehu. Vosk je v liehu rozpustný čo je zároveň dôvod, prečo sa neodporúča na barové pulty.

Nákupný košík
Návrat hore