KALKPAINT (vápenná farba)
Kalkpaint je produkt na báze vápna v rôznych farebných odtieňoch, s matnou textúrou a hĺbkou.
Kalkpaint sa vyrába a predáva v práškovej forme, vďaka čomu je ešte ekologickejší. Je bez obsahu VOC (voľných prchavých látok) a neobsahuje žiadne filmotvorné plastové zložky. Všetky pigmenty (minerálne alebo oxidy) používané pri výrobe, sú bezpečné na použitie. Vápno v našich produktoch je vysoko alkalické a má hodnotu pH 12, preto sa odporúča používať ochranné prostriedky. Pri sušení na stene sa odparí iba voda, takže náter nespôsobuje žiadne znečistenie interiéru. Kalkpaint je balený v 1 kg vreciach vo forme prášku.
Pri miešaní farby pridajte do prášku Kalkpaint 1,7 litra vody a dobre premiešajte. Vyrobíte si tak asi 2 litre čerstvej farby, ktorá pokryje cca 8 m2 v dvoch vrstvách (vždy v závislosti od toho ako povrch Kalkpaint absorbuje).
Menšie vrecká Kalkpaint obsahujú 250 g prášku a je ich potrebné zmiešať so 425 ml vody. Jedno malé vrecko pokryje cca 2 m2 v dvoch vrstvách.
Dve vrstvy farby sú zvyčajne postačujúce.
PRÍPRAVA A POSTUP:
1.
Kalkpaint od Kalklitir možno použiť priamo na povrchy, ktoré sú natreté matnou alebo polomatnou vodou riediteľnou farbou, ako aj na nenatreté povrchy, ako je betón, omietka, sádra, drevo,… Steny musia byť čisté a zbavené prachu, mastnoty, nečistôt.
Farba steny nemusí byť pred náterom Kalkpaint biela.
Pri použití Kalkpaint na povrchy, ktoré už boli natreté olejovou farbou alebo boli lakované, alebo ak máte na častiach steny sádru (napríklad na škárach alebo tam, kde ste zafixovali nejaké diery), potrebujete predtým na stenu naniesť akrylátový základný náter na vodnej báze. Je to preto, lebo Kalkpaint sa nespája s povrchmi na báze oleja a sádra inak farbu absorbuje, čo by mohlo spôsobiť iné, nerovnomerné zafarbenie natieraného povrchu.
Pri maľovaní na drevo použite vhodný vyzretý materiál, aby ste zabránili presakovaniu živice z drevených uzlov.
2.
Pred nanesením Kalkpaint by mali byť všetky povrchy úplne suché, čisté a zbavené prachu, mastnoty, nečistôt. Všetky diery a praskliny by mali byť opravené pomocou vhodného materiálu. Pred maľovaním sa uistíte, že všetky opravované plochy sú úplne vysušené (dodržujte prosím pokyny od jednotlivých výrobcov). Ak je potrebné steny pred natieraním opravovať, budete musieť naniesť jednu vrstvu základného náteru, aby ste zabránili nerovnomernému zafarbeniu. Môžete tiež natrieť viac vrstiev Kalkpaintu, kým nedosiahnete rovnomerné prekrytie. Dobrým pravidlom je aplikovať akrylový základný náter na vodnej báze na mastnotu, zafixované diery a praskliny, lesklú farbu, tapety atď., aby ste predišli akémukoľvek nerovnomernému zafarbeniu. Na odstránenie nedostatkov a nerovnomernosti na stenách môžete použiť aj brúsny papier.
3.
Ak máte na tej istej stene viac ako jeden typ povrchového materiálu (ako omietka, farba, sádra…), musíte najprv natrieť jednu vrstvu akrylového základného náteru na vodnej báze (nesmie obsahovať alkyd), aby ste zabránili zmene farby. Rôzne materiály absorbujú farbu odlišne, čo môže spôsobiť, že farebný výsledok a krytie bude na nich rôzne.
4.
Použite kvalitný štetec na vápenné nátery a natierajte pohybmi štetcom nahor a nadol, alebo ťahmi do X. Odporúčame začať v ľavom hornom rohu steny a maľovať smerom k podlahe, cca 50-70 cm široký pás naraz. Mokrá farby bude vyzerať tmavšie ako suchá. Zvyčajne farba vyschne do 3-5 hodín v závislosti od vlhkosti a teploty v miestnosti. Keď je stena suchá (a svetlejšia), môžete natierať ďalšiu vrstvu.
5.
Dbajte na to, aby ste farbu v nádobe pred začatím natierania dobre premiešali a aj počas celého procesu natierania ju pravidelne premiešávajte, aby ste zabránili usádzaniu pigmentov na dne, čo by to mohlo spôsobiť zmenu odtieňa.
6.
Vždy maľujte stenu „jedným ťahom“ , aby ste predišli prekrývaniu suchej a mokrej farby, pretože to môže spôsobiť nerovnomerné zafarbenie. Nikdy sa nepokúšajte opraviť škvrny alebo oblasti na častiach steny, ktoré ste už namaľovali a/alebo, kde farba začína už schnúť, pretože to môže mať za následok nerovnomerné zafarbenie steny.
7.
Upozorňujeme! Aj keď bežne sú dve vrstvy postačujúce, je tu možné, že budete potrebovať aj viac vrstiev, aby ste dosiahli najlepší výsledok.
8.
Je veľmi dôležité, aby ste zabránili kontaktu vody s čerstvo natretou stenou po dobu najmenej 72 hodín! Kým farba úplne nezaschne, voda zanechá na stene biele škvrny.
9.
Kalkpaint bežne zaschne za niekoľko hodín, ale úplné vytvrdnutie bude trvať niekoľko dní až týždňov, v závislosti od intenzity farby a vlhkosti v miestnosti. Najtmavšie odtiene ako napr. Nero budú potrebovať dlhší čas na úplné vytvrdnutie (môže to trvať aj niekoľko mesiacov), dovtedy sa môže farba pri dotyku otierať o oblečenie.
Prírodný náter ako Kalkpaint potrebuje na úplné vytvrdnutie vzduch a pre urýchlenie času vytvrdzovania môžete v miestnosti zvýšiť teplotu (najmä pri použití tých najtmavších farieb).
10.
Po zmiešaní prášku s vodou ho môžete uchovávať jeden rok vo vzduchotesnej nádobe. Samotný prášok môžete uchovávať roky.
* ČO JE DÔLEŽITÉ VEDIEŤ *
Prírodné materiály, ako sú tie, ktoré používame v našej farbe, budú fungovať a správať sa inak ako ostatné farby obsahujúce plasty a keďže sú „živšie“, vyžadujú si pri používaní trochu viac pozornosti.
- Žiadne dve steny nikdy nebudú vyzerať rovnako
- Každý konkrétny spôsob, akým osoba nanáša farbu, určuje jedinečnosť konečného výsledku
- Intenzívne miešanie farby vytvára tmavší odtieň
- Intenzívne vtieranie a roztieranie farby štetcom, farbu stmaví
- Pri výrobe používame minerálne pigmenty a všetky farby s obsahom červených pigmentov je lepšie namiešať deň pred plánovaným použitím a je dobré ich aj extra dobre rozmiešať, pretože červené pigmenty sa tak ľahko nerozpúšťajú.
- Ak pri maľovaní na stene vidíte nerozpustené pigmenty (vyzerajú ako veľmi malé tmavšie bodky alebo tmavšie čiary), skúste ich zotrieť štetcom počas natierania (nie neskôr, keď farba začne schnúť) a zapamätajte si, že je dobré z času na čas počas celého procesu maľovania, farbu vo vedre premiešať. (môžete aj intenzívnejšie)
- Druhú vrstvu môžete naniesť hneď po zaschnutí prvej vrstvy. Po zaschnutí spoznáte, že farba bude oveľa svetlejšia (zvyčajne do 3-6 hodín, opäť v závislosti od vlhkosti)!
- Farba môže byť na stene suchá, pretože voda sa zvyčajne odparí v priebehu niekoľkých hodín, ale na úplné vytvrdnutie bude potrebovať niekoľko dní, týždňov alebo dokonca mesiacov, všetko v závislosti od vlhkosti v miestnosti.
- Intenzita farby a konečný výsledok budú závisieť od absorpčnej schopnosti povrchu
- Zvyčajne dve vrstvy poskytnú dobrý výsledok, ale v niektorých prípadoch môže byť na dosiahnutie najlepších výsledkov potrebných aj viac vrstiev
- Svetlejšie farby budú prirodzene vykazovať menej kontrastov a tým aj menej efektov na povrchu, takže ak chcete viditeľnejšie efekty na povrchu, vyberte si stredný alebo tmavší odtieň
- Svetlo v každej miestnosti a okolité farby interiéru budú mať tiež vplyv na to, ako bude farba napokon vyzerať
- Pri výbere farby je vždy najlepšie objednať si najskôr ručne maľované vzorky farieb, aby ste mali lepšiu predstavu o tom, ako farba vyzerá v ”reálnom živote”
- Farby na vašej obrazovke (počítač, telefón atď.) sú len také presné, ako je farebná kalibrácia na zariadení, ktoré používate!
- Prírodná farba ako Kalkpaint neobsahuje žiadne filmotvorné plastové zložky. Farba umožní stenám dýchať a dá sa použiť aj vo vlhkých miestnostiach, napríklad v kúpeľniach. Poskytuje prirodzenú ochranu proti plesniam. *Odporúčame však vyhnúť sa miestam, ako sú vnútorné sprchy, okolie umývadiel, varná zóna alebo iné miesta, kde existuje riziko neustáleho striekania vody alebo škvŕn od oleja, mastnoty a jedla. (konštantná voda zabráni úplnému vytvrdnutiu farby a olej/jedlo atď. zanechajú tmavé škvrny)
PRI MAĹOVANÍ BUDETE POTREBOVAŤ:
- Kalkpaint
- Kalklitir štetec
- Čisté vedro/miska s vekom 2,5 – 3,0 litra
- Profesionálne elektrické miešadlo (môžete použiť elektrický kuchynský šľahač, po použití ho len dobre očistite), prípadne farbu môžete rozmiešať ručne
- Odmerka
- Ochranné okuliare/rukavice
- Papier/kryt na ochranu podlahy
- Maliarska páska
Najprv správne pripravte plochu, ktorú sa chystáte natrieť. Očistite všetok prach, olej/mastnotu, škvrny. Opravte diery/praskliny. Ak je to potrebné, tak urobte základný náter na vodnej báze. Nachystajte si maskovaciu pásku, handričku atď.
Namiešajte si vrecúško Kalkpaint podľa pokynov na vrecku a ste pripravení naniesť farbu na povrch.
Poraďte sa s odborníkom, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.
*Pamätajte na to, že sa odporúča používať správne ochranné pomôcky. Najlepšie je pracovať pri dobrom vetraní, ktoré aj urýchli čas schnutia.
Kalklitir – Ako aplikovať vápennú farbu na stenu od kalklitirnaVimeo.
AKO APLIKOVAŤ NÁŠ KALKPAINT:
- Kalkpaint sa musí nanášať kvalitným kalkovým štetcom (nie valčekom), aby ste dosiahli požadovaný výsledok. Keďže Kalkpaint je vodnatý, tak aj štetcom natriete stenu dostatočne rýchlo.
- Pri práci s našou farbou Kalkpaint odporúčame dva spôsoby/techniky; „hore a dole“ (jednoduchší vzhľad) a takzvané „x-ťahy“ (ktoré vám poskytnú viac zakalených efektov). Technika nanášania je vecou vkusu.
- Obe metódy sú skutočne jednoduché a na našej stránke si môžete pozrieť videá, ktoré demonštrujú obe techniky. Odporúčame vám pozrieť si ich pre lepšie pochopenie.
- Majte na pamäti, že neexistuje správny alebo nesprávny výsledok a že pracujete s prírodným materiálom a konečný výsledok sa môže líšiť v závislosti od použitého spôsobu nanášania farby.
Kalklitir X-ťahyodkalklitirnaVimeo.
Poznámka: Na stenu vždy odporúčame urobiť dve vrstvy Kalkpaintu. Niekedy sú potrebné na úplné prekrytie povrchu aj tri vrstvy, napríklad v prípade, keď je povrch viac nasiakavý. Samozrejme, že môžete urobiť toľko vrstiev, koľko chcete. Každá vrstva musí byť pred aplikáciou ďalšej úplne suchá. Ak chcete, tak medzi vrstvami môžete zmeniť spôsob natierania z „hora dole“ na „x-ťahy“, prípadne aj zmeniť farbený odtieň.
PROCES MAĽOVANIA:
- Začnite v hornom rohu steny a namaľujte približne 50-80 cm široký povrch jednoduchými ťahmi hore a dole pomocou kalkovej štetky, alebo ťahmi X.
- Skúste mať štetec plne nasiaknutý farbou a myslíte na to, že keď pracujete so svetlejšími odtieňmi Kalkpaint, tak ich skôr „ukladajte“ na stenu ako lepidlo, namiesto toho, aby ste ich štetcom intenzívne rozotierali a vtierali do steny. Naopak, ak pracujete s tmavšími odtieňmi, tak je dobre farbu intenzívne štetcom rovnomerne rozotierať, aby farba nevyzerala ako “roztrhaná”
- Po celú dobu namáčajte štetec do farby a pri každom namočení farbu premiešajte, aby ste zabránili usádzaniu pigmentov a udržali tak farebnú konzistenciu a rovnomernosť.
- Takto postupujte a maľujte, kým nezakryjete stenu/plochu, s ktorou pracujete.
- Je dôležité natrieť celú stenu na jeden krát a nerobiť si prestávky uprostred práce, aby okraje farby nezaschli, pretože to bude viditeľné, keď bude stena úplne suchá.
- Pred nanesením druhej vrstvy nechajte prvú vrstvu úplne vyschnúť.
- Keď je prvá vrstva suchá, môžete postup zopakovať a urobiť druhú vrstvu.
- UPOZORNENIE, PROSÍM , vo videu sa hovorí, že treba pridať 10 % vody navyše, aby ste dosiahli lepšie výsledky pri vykonávaní X-ťahov. Platí to len v prípade, ak sú ťahy štetcom „ťažké“ alebo farba po povrchu tak dobre nesteká. To je niekedy prípad našich tmavších odtieňov, pretože obsahujú viac pigmentov a teda absorbujú aj viac vody. Vodu navyše pridajte aj vtedy, ak povrchový materiál rýchlo saje (omietka, betón atď.).
- ŽIADNE DODATOČNÉ OPRAVY: keď ste už stenu dokončili a začala schnúť, alebo už aj je úplne suchá, tak odolajte pokušeniu opravovať nerovnomernosti, miesta, ktoré ste v prvom kole vynechali. Opravu urobte až v ďalšom kole. Ak ste už urobili dve vrstvy a aj tak nie ste s výsledkom spokojní, možno budete musieť urobiť aj tretiu vrstvu. Ak by ste opravovali len malú plochu, vždy to ostane viditeľné!
- Dôverujte procesu. Keď už viete ako na to, tak je to jednoduché. Zvyčajne na to prídete hneď po namaľovaní prvej vrstvy 🙂
STUCCO (vápenný štuk)
- Je tiež možné pridať menej vody do práškovej farby Kalk, aby sa vytvorilo to, čo nazývame Stucco (hustá kalková pasta, vápenná pasta, vápenný štuk). Štuk potom nanášate pomocou špachtle z nehrdzavejúcej ocele, ktorá vám pomôže vyrovnať povrch (môžete použiť stierku alebo japonskú stierku)
- Štuk potrebuje dlhší čas na zaschnutie a úplné vytvrdnutie (minimálne 3-5 dní v závislosti od hrúbky vrstiev, vlhkosti v miestnosti atď. čím dlhšie budete čakať, tým lepšie!).
- Farba môže pri štuku vyzerať tmavšie na rozdiel od klasického riedeného náteru.
RECEPT NA ŠTUKY:
- pridajte 0,8 litra studenej vody na 1 kg práškovej farby Kalkpaint, dobre premiešajte a použite v ten istý deň.
- Alebo do 1 kg práškovej farby Kalkpaint pridajte 1,1 litra studenej vody, dobre premiešajte, nechajte odležať a použite na druhý deň.
- Pri štuku budete potrebovať asi 2 – 2,5 krát viac produktu.

KDE POUŽIŤ KALKPAINT:
Náš Kalkpaint je možné použiť priamo na väčšinu vnútorných povrchov za predpokladu, že povrch je stabilný, neodlupuje sa, je bez nečistôt, mastnoty a rozpustných solí a dobre absorbuje Kalkpaint, ako je napr. cement, tehla, drevo, sadrokartón a tiež. ako povrchy, ktoré už boli natreté vodou riediteľnou farbou alebo akrylovým základným náterom (ktorý neobsahuje alkyd).
- Pripravte si povrchy ako na bežnú farbu, očistite, oprášte, opravte otvory atď. a tam, kde je to potrebné, použite základný náter na báze akrylu, aby ste zabránili akémukoľvek nerovnomernému zafarbeniu.
- Pri použití Kalkpaint na nerovné alebo reliéfne povrchy nebude matná textúra Kalkpaint maskovať žiadne nedokonalosti alebo odchýlky v podkladovom povrchu, dokonca ich môže zvýrazniť.
- Kalkpaint nie je vhodný na trvalo vlhké priestory alebo tam, kde je neustále voda (ako v sprchách atď.), ale dá sa použiť na steny a stropy v kúpeľniach, aj keď odporúčame vyhýbať sa oblastiam okolo umývadiel, v sprchách atď. a v kuchyniach okolo umývadla a v oblasti varenia, pretože olej/mastnota zanecháva tmavé škvrny a niektoré potraviny môžu zanechávať farebné škvrny.
Poznámka: Pred aplikáciou základného náteru na báze akrylu je veľmi dôležité nechať všetky prípravné materiály úplne vyschnúť, aby sa predišlo odfarbeniu Kalkpaintu, a tiež nechať základný náter úplne vyschnúť pred začatím nanášania Kalkpaintu.
MAĽOVAŤ KALKPAINTOM PRIAMO NA TAPETU?
- Žiaľ, na túto otázku neexistuje jednoduchá odpoveď
- Zvyčajne je lepidlo na tapety rozpustné vo vode, takže voda z farby môže lepidlo rozpustiť, čo má za následok odlupovanie a na stene sa objavujú vodné bubliny. Vrstva kvalitnej akrylovej farby/základného náteru zvyčajne izoluje lepidlo od vody v Kalkpaint (aj keď vždy je lepšie odstrániť všetky tapety a všetko lepidlo pred použitím Kalkpaint). Ak sa rozhodnete maľovať priamo na tapetu pomocou Kalkpaint, uistite sa, že lepidlo na tapety nie je rozpustné vo vode
- Ak máte tapetu, ktorá už bola natretá (jedna alebo dve vrstvy) s dobrým výsledkom, alebo sa rozhodnete premaľovať tapetu kvalitným základným náterom na akrylovej báze a nemáte žiadne problémy s odlupovaním, neobjavili sa vzduchové bubliny atď., potom ho môžete znova pretrieť farbou Kalk.
- Ak je vaša tapeta reliéfna, farba Kalk nevyhladí reliéfny vzor.
Poznámka: S používaním Kalklitir/Kalkpaint na tapety máme dobré skúsenosti, ale vzhľadom na existenciu veľkého množstva druhov tapiet a lepidiel, spoločnosť Kalkhome nepreberá zodpovednosť za aplikáciu farieb Kalkpaint na tapety.
TEST VODY:
Skôr ako začnete maľovať tapetu, môžete urobiť test vodou. Skúška vodou má zistiť, či je tapeta pevne pripevnená k stene.
Dôkladne naneste na povrch vodu a uvidíte, či sa vám bude šúpať alebo sa objavia vodné balóny, ak sa vám objavia na veľkej ploche na vašej tapete, budete mať problém ju natrieť.
TEPLO:
Kalkpaint je možné aplikovať na povrchy, ktoré nie sú príliš teplé na to, aby ste si na ne položili ruku, alebo ktoré majú teplotu okolo 50°C.
PODLAHY:
Náš Kalkpaint nie je vhodný na použitie na podlahu, pretože Kalk farba nie je dostatočne tvrdá a akákoľvek absorpcia vody produkt poškodí.
KVETINÁČE:
Kalková farba je ideálna pre kvetináče, ako je terakota, a možno ju aplikovať priamo na povrch, vďaka čomu môže kvetináč prirodzene dýchať.
Majte na pamäti, že niektoré kvetináče na dnešnom trhu boli ošetrené olejom, alebo voskom a môže byť ťažké dokonca aj nemožné ich natrieť. Zvyčajne sú to veľké kvetináče na cementovej báze, vyrobené v špeciálnych formách, kde sa používa olej, aby sa mohli ľahko z formy vyklopiť.
OPAKOVANÉ MAĽOVANIE:
Ak chcete zmeniť farbu Kalkpaintu alebo znova natrieť rovnakou farbou, aby ste oživili povrch, môžete tak urobiť bez akejkoľvek prípravy (pokiaľ nemusíte čistiť mastnotu, olej, opravovať dieru atď.)
Ak chcete prejsť z Kalkpaint na inú vodou riediteľnú farbu, musíte na Kalkpaint najskôr natrieť jednu vrstvu akrylového základného náteru bez alkydu.

Pri natieraní nábytku farbou Kalkpaint musíte myslieť na prípravné práce a dokončovacie práce.
PRAKTICKÉ POZNÁMKY PRI APLIKÁCII KALKPAINT NA NÁBYTOK:
- Nezabudnite predmet obrúsiť a vyčistiť, aby ste získali čo najlepšiu priľnavosť pre nové vrstvy farby. Váš kúsok musí byť tiež suchý a úplne bez prachu, mastnoty, vosku, oleja atď.
- Použite kvalitnú kefu vhodnú pre váš kúsok.
- Zvyčajne je potrebný kvalitný akrylový základný náter (použite taký, ktorý neobsahuje alkyd). Nenanášajte hrubú vrstvu základného náteru, ale namiesto toho ho dobre rozotrite, aby na vašom podklade lepšie držal a farba sa tak ľahko neodlupovala. .
- Majte na pamäti, že je lepšie urobiť niekoľko dobre rozotrených vrstiev základného náteru ako jednu hrubú vrstvu.
- Medzi jednotlivými vrstvami nechajte základný náter veľmi dobre zaschnúť a niekedy je dobré ho aj prebrúsiť pre hladší povrch.
- Teraz naneste Kalkpaint. Zvyčajne sú potrebné dve vrstvy a medzi vrstvami nechajte podklad dobre vyschnúť.
- Keď je Kalkpaint suchý, môžete ho prebrúsiť (na rohoch atď.), aby ste získali použitý/starý vzhľad, ak si to želáte.
- Urobte to opatrne, aby ste neodstránili príliš veľa naraz, pretože farba nezačala tvrdnúť, a preto veľmi ľahko zíde.
- Poškriabanie povrchu môže tiež poskytnúť peknú patinu, ale pozor, ak sa vám to nepáči, pretože čerstvo natretý povrch je stále veľmi mäkký.
- Po prebrúsení z povrchu očistite všetok prach (opatrne), použite kefu alebo môžete použiť vysávač.
- Ak chcete chrániť svoj predmet pred opotrebovaním, mastnotou a škvrnami atď., použite na Kalkpaint dobrý lak na vodnej báze. (Pred nanesením laku je dôležité nechať poslednú vrstvu Kalkpaintu zaschnúť minimálne 72 hodín, alebo ak je to možné aj 1-3 týždne, pretože Kalkpaint potom začne tvrdnúť).
- Ak chcete dosiahnuť starožitnejší vzhľad alebo krásnu patinu na vašom predmete, môžete vynechať použitie laku a nechať čas, nech farba vyzreje.
- Počas schnutia Kalkpaintu, počas prvých 72 hodín, je veľmi dôležité vyhnúť sa akémukoľvek kontaktu s vodou, pretože voda zanecháva na Kalkpaint biele škvrny .
Pred nanesením laku na povrch Kalkpainted si vždy urobte test, aby ste zistili, či sa dá použiť, pretože niektoré laky menia farbu Kalkpaintu viac ako iné a niektoré druhy sa jednoducho kvôli prísadám použiť nedajú.
* Majte na pamäti, že ochranná vrstva vždy ovplyvní farebný odtieň a zvyčajne dodá povrchu lesk.
DOBRE VEDIEŤ:
- Ak použijete lak a chcete svoj predmet znova natrieť Kalkpaintom alebo inou vodou riediteľnou farbou, musíte začať odznova s nanášaním základného náteru.
- Ak ste nepoužili lak, ale chcete zmeniť farbu Kalkpaintu, jednoducho natrite novú vrstvu priamo na starú.
- Ak ste nepoužili lak, ale chcete zmeniť Kalkpaint na iný typ vodou riediteľnej farby, musíte na Kalkpaint najskôr použiť základný náter na báze akrylu.
- Ak chcete použiť vosk na dosiahnutie mäkkého a hladkého povrchu, musíte ho naniesť na prvú alebo druhú vrstvu laku, bežne vosk nepoužívame priamo na Kalkpaint, pretože vosk príliš zmení farbu.
(Majte na pamäti, že nanesenie vosku na predmet by mala byť posledná vec, ktorú musíte urobiť, aby ste ho mohli ozdobiť. Pretože nanesenie niečoho na povrch vosku je takmer nemožné a odstránenie si vyžaduje veľa práce a času).
RIEDKY VÁPENNÝ NÁTER:
Limewash je metóda, ktorá sa používa na bielenie surového a neošetreného dreva, aby sa získal „kriedovejší“ povrch, ale dá sa použiť aj na iné dekoratívne účely.
RECEPT NA LIMEWASH:
- Jedna časť vopred namiešanej farby Kalkpaint, napr. Ivory / zmiešané s tromi až štyrmi dielmi vody.
- Veľmi dobre to spolu premiešajte vo vedre a je dôležité, aby ste farbu vo vedre počas maľovania takouto vápennou vodou neustále dobre premiešavali, pretože vápno v takomto väčšom riedení veľmi rýchlo klesá na dno. Ak chcete dosiahnúť efekt naplaveného dreva, použite na limewash sivé odtiene.
PRE SUROVÉ, NEOŠETRENÉ DREVO:
- Vápno naneste na drevo vápenným štetcom.
- Urobte jednu, dve alebo toľko vrstiev, koľko potrebujete, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad a pred nanesením ďalšej vrstvy, nechajte každú vrstvu úplne vyschnúť.
VÁPNO NA DEKORATÍVNE ÚČELY: (NA POVRCHY UŽ NATRETÉ KALKPAINT)
- Ak ste napríklad natreli predmet tmavou farbou Kalkpaint, po úplnom zaschnutí ho môžete štetcom natrieť jednou vrstvou bieleho limewash, nechať uschnúť a/alebo použiť papierovú utierku na vysušenie na náhodných miestach. Takto získate peknú bielu kriedovú patinu na už natretom povrchu.
- Alebo ak ste natreli svetlejšou farbou Kalkpaint, môžete urobiť tmavú vápennú farbu (limewash), aby ste získali peknú tmavšiu patinu.
OCHRANNÁ VRSTVA NA VÁPENNOM UMÝVANÍ:
Po úplnom zaschnutí je možné predmety lakovať, aby sa zabránilo vyblednutiu. Ak sa vápno použije na drevo bez použitia laku, nakoniec sa umyje a vybledne, ale dá sa ľahko opakovať.
Audur Skula, dekoratívny maliar a majiteľ Kalklitiru.
POZNÁMKA: Kalkhome vof garantuje najvyššiu kvalitu svojich produktov, avšak nepreberá žiadnu zodpovednosť za nesprávnu aplikáciu svojich produktov.