VEĽKÝ VÝPREDAJ farieb ANNIE SLOAN. ZĽAVA 15% -25% Pri nákupe nad 70€ je doprava zdarma.

Porovnanie Annie Sloan Chalk Paint a Fusion Mineral Paint

Chalk
Paint Annie Sloan™ a Fusion Mineral Paint™ – podobnosti a rozdiely

S kriedovými farbami Annie Sloan maľujem nábytok, ale aj všetko možné,  už od začiatku ako sa objavili na slovenskom trhu, asi 7 rokov. V poslednom čase sa s kriedovými farbami roztrhlo vrece a na trh vstúpili rôzne iné značky s rôznou kvalitou svojich produktov. Pre mňa naďalej ostáva Annie Sloan Chalk Paint™ najlepšou značkou na trhu kriedových farieb. Teraz sme náš sortiment doplnili o úplne iný, na Slovensku nový typ farieb na nábytok, Fusion Mineral Paint™.

Poďme sa spolu pozrieť na ich špecifiká, podrobnosti a rozdiely
a zistiť, ktorý typ farby vyhovuje práve vám.

Ako si potrebujem pripraviť povrch pred nanesením farby?

Annie
Sloan Chalk Paint™

Pri týchto farbách je príprava naozaj minimálna až žiadna. Kriedové farby priľnú takmer ku každému povrchu. Vždy však potrebujete podklad dobre odmastiť a v prípade, že je veľmi hladký, lesklý je dobré podklad prebrúsiť brusným papierom hrúbky asi 220 mm a narušiť jeho povrch, aby farba lepšie chytila. Natriete aj laminátový povrch, ale chce to trošku trpezlivosti a jednotlivým vrstvám musíte nechať dlhší čas na vyzretie (min. 24 hodín) a obratne a zľahka manipulovať štetcom.

Fusion
Mineral Paint™

Príprava povrchu s farbami Fusion je veľmi podobná. FMP tiež priľnú k väčšine povrchov s minimálnou prípravou. Vždy odporúčame vyčistiť a odmastiť povrch. K tomuto účelu môžete použiť napr.produkt TSP alternative, alebo iný odmasťovač. Vysoko lesklé povrchy odporúčame narušiť jednoduchým prebrúsením (naozaj len prebehnete šmirgľom tam a späť). Kov a sklo môžete jednoducho namaľovať.

Extrémne lesklé povrchy, niektoré druhy laminátov, thermofoil (foliované kuchynské skrinky), krehké plasty, vinyl a povrchy, ktoré sa nedajú prebrúsiť, vyžadujú použitie tenkej spojovacej vrstvy prostriedku Ultra Grip, ktorá zvýši ich priľnavosť a následne aj odolnosť náteru. Odporúčame urobiť skúšku vopred, či je nutné Ultra Grip vôbec použiť. Ak sa po pár sekundách od nanesenia farby na povrch farba rozostúpi a vytvoria sa očká, je ideálne adhéznu vrstvu Ultra Grip použiť.

Aká je konzistencia farieb?

Annie
Sloan Chalk Paint

Kriedové farby sú hustejšie a tým vytvárajú matný povrch, ktorý je textúrovaný, čo pomáha tomu, aby sme pomocou voskov štruktúru zvýraznili a dodali nábytku starobylý vzhľad.

Ak chceme dosiahnuť hladký povrch, aj to je možné, potrebujeme však farbu špeciálne jemne nanášať plochým štetcom v jednom smere a jednotlivé vrstvy prebrúsiť jemným brusným papierom. Vytvoríme tak krásny hladký moderný vzhľad.

TIP: Pri každej technike použite štetec, ktorý je na ňu najvhodnejší – štruktúry sa budú lepšie robiť oválnymi štetcami s prírodnými štetinami, naopak ak chcete povrch čo najhladší, použite syntetické ploché štetce – čím jemnejšie budú štetiny, tým hladší povrch dosiahnete- do štetca sa oplatí investovať.

Fusion
Mineral Paint™

FMP majú tekutejšiu krémovú konzistenciu. Farba sa nanáša štetcom veľmi ľahko a plynule v tenkých vrstvách. Výsledkom je matný povrch, ktorý je v porovnaní s kriedovým hladší a takmer bez viditeľných ťahov štetca. Na veľkých plochách vám môže robiť problém, že farba pomerne veľmi rýchlo schne a teda nestihnete povrch pekne vyhladiť \“end to end\“ , v dlhých súvislých ťahoch z jedného konca po druhý. Aby vám farba neschla príliš rýchlo a povrch bol čo najhladší môžete do farby primiešať prípravok Fusion Extender – spomaľovač schnutia farby. Jednoducho iba zamiešate približne 15 ml Fusion Extender do 500 ml farby, zamiešate a môžete maľovať.

Dosiahnúť povrch s množstvom textúry je zaseo trochu zložitejší proces. Na zahustenie farby je ideálne použiť aditíva ako je prípravok Fresco alebo Saltwash, ktorý vmiešate do farby.

Dajú sa s ňou tiež robiť techniky ako ombré. Ak chcete vytvoriť popraskaný vzhľad, ideálne ak použijete prípravok na krakelovanie Crackled Texture.

TIP: Chalk Paint Annie Sloan™ môžete miešať navzájom a vytvárať nové, vlastné odtiene, rovnako tak aj pri Fusion Mineral Paint™.

Môžem s farbami vytvárať patinu a ošúchaný vzhľad?

Annie
Sloan Chalk Paint

Áno a veľmi jednoducho, sú to farby presne určené na dosiahnutie takéhoto vzhľadu. Kriedové farby fixujete až na záver, neobsahujú v sebe žiadnu kryciu vrstvu, takže ich môžete veľmi ľahko prebrusovať až na drevo, prípadne nanášať na seba viacero odtieňov farieb a prebrusovaním ich poodhaľovať. S farbami Annie Sloan je to veľmi jednoduché.

A nielen to, tieto farby sú naozaj veľmi hravé. Jednoducho môžete skúšať a prerábať, vstupovať do farieb, miešať ich priamo na maľovanom povrchu, vytvárať ombré, či rôzne prelivy farieb, so samotnou farbou viete vytvoriť popukaný vzhľad, vzhľad vymytého či starého dreva – možnosti sú fantastické a doslova neobmedzené.

Fusion
Mineral Paint™

Patinu prebrusovaním farby môžete robiť aj FMP, ale musíte tak spraviť ešte predtým ako farba vytvrdne, teda cca do 30 minút po nanesení farby. Pretože FMP majú už v sebe zabudovanú aj kryciu vrstvu, môže to byť neskôr namáhavejšie. Proces si môžete uľahčiť použitím tehličky včelieho vosku z našej ponuky. Tam, kde nanesiete včelí vosk pred samotným natieraním (alebo pred nanesením druhej vrstvy farby v inom odtieni), sa farba dobre neprichytí a môžete ju jednoduchšie odstrániť prebrúsením, alebo použitím vlhkej handričky.

Môžeme s farbami vytvárať starobylý vzhľad?

Annie
Sloan Chalk Paint

Áno, po zafixovaní povrchu najprv čírym voskom, môžete aplikovať na povrch tmavý, čierny, biely, prípadne metalický vosk, ktoré zvýraznia detaily, nedokonalosti povrchu, ornamenty a štruktúru, ťahy štetca, čím sa podporí starobylý vzhľad nábytku. Aplikácia tmavých voskov na kriedovú farbu si vyžaduje určitú skúsenosť, pretože táto farba je porézna a môže absorbovať viac vosku ako by ste si želali. Odstránenie nadbytočného tmavého vosku je možné opätovným nanesením číreho vosku a akoby vygumovaním, čím môžete dosiahnuť pravidelnú nerovnomernosť.

Povrch ktorý takto vytvoríte je nádherný a  jediinečný pre kriedové farby a nedá sa inými farbami zopakovať – a to je úžasné!

Naviac môžete ktorýkoľvek odtieň kriedovej farby vmiešať do číreho vosku a vytvoriť si svoj vlastný odtieň vosku, alebo vytvoriť efekt \“wash\“, teda vymytého povrchu… ako som už spomínala, možnosti sú neobmedzené 🙂 a veľa z týchto postupov si skúšame na našich kurzoch sFarbami.

Fusion
Mineral Paint™

Na dosiahnutie starobylého vzhľadu môžete aj na farby FMP použiť rôzne farebné a metalické vosky z ponuky Fusion, kde navyše nájdete aj  zostarujúce glazúry na vodnej báze a tiež olejevosky na zvýšenie lesku povrchu. Keďže farba FMP je už uzavretá a nie porézna, tak sa oleje a vosky nanášajú jednoduchšie a ľahšie sa aj začiatočníkovi podarí dosiahnuť rovnomerný vzhľad. Pred aplikáciou tmavých voskov nemusíte nanášať číry vosk a aj tak nehrozí, že by vám povrch ostal príliš tmavý. Ak je príliš tmavý, jednoducho ho zotriete handričkou.

TIP: Tmavé vosky nanášajte pri dennom svetle, aby ste sa vyhli naneseniu príliš veľkej vrstvy. Umelé svetlo veľmi skresľuje a ovplyvní vaše vnímanie farby a intenzity.

Je farba vodeodolná?

Annie
Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku, alebo laku nie je vodeodolná. Vosk je vedeodolný, ale nie je vodu nepriepustný. Ak by voda dlhšie stála na jeho povrchu, naruší ho a farbu rozpustí. Do exteriéru nepoužívame vosk, ale lak, ktorý má aj UV ochranu. Odolnejší je lesklý lak.

Fusion
Mineral Paint™

Áno, FMP je po vyschnutí a vyzretí farby vodeodolná,
umývateľná,  odolná voči poškriabania aj UV žiareniu. Môžete ju použiť aj
do exteriéru, farby nevyblednú ani na priamom slnku. Pretože FMP obsahujú len
akrylovú živicu, minerálne pigmenty a vodu, nie je porézna ako kriedová
farba. Akrylová živica zafixuje farbu, spojí ju s podkladom a dáva
povrchu vysokú úroveň životnosti. Počas posledných 5 rokov bola testovaná
a dokáže zvládnuť aj kanadskú zimu.

Je farba odolná voči škvrnám a fľakom?

Annie
Sloan Chalk Paint

Nie, bez použitia vrchnej krycej vrstvy vosku, alebo laku nie je odolná voči fľakom. Ak je aj povrch natretý kriedovou farbou a zavoskovaný, musíte byť naďalej veľmi opatrní a nevystavovať ho mastnote a nechcenú škvrnu čo najskôr zotrieť.

Fusion
Mineral Paint™

Áno, z rovnakého dôvodu ako je FMP odolná voči vode, je
odolná aj voči fľakom. FMP doslova škvrny odpudzuje. Špinu jednoducho zotriete
handričkou a mydlovou vodou.

Potrebujem farby zafixovať krycou vrstvou?

Annie
Sloan Chalk Paint

Áno, je to nevyhnutné. Aby bola kriedová farba odolná, potrebujete ju fixovať vrchnou vrstvou vosku, alebo laku. Rozhodujete sa podľa toho, ako má byť povrch namáhaný. Vo väčšine prípadov vám postačí správne naniesť a veľmi dobre zapracovať do povrchu vosk. Pri namáhanejších povrchoch ako sú kuchynské, alebo kúpeľňové skrinky, dokonca podlahy je potrebné použiť minimálne dve vrstvy laku.    

Vosk je potrebné veľmi dobre rozotrieť a votrieť do každého milimetra povrchu a prebytočný pozotierať. Ak ho nanesiete správne, zabezpečíte dostatočnú odolnosť povrchu. Prebytočný vosk dobre odstráňte handričkou, ktorá nemá chĺpky. Pracujete tak ako keby ste si krémovali ruky. Chcete ich premastiť, ale nemať mastné a lepkavé. Čím lepšie zapracujete vosk do povrch, tým rýchlejšie vám vytvrdne. Pracujete po častiach, vždy kúsok natriete voskom a hneď aj prebytočný vosk zotierate.

Fusion
Mineral Paint™

Nie, nepotrebujete. FMP je sama o sebe dostatočne
odolná voči poškriabaniu, vode, škvrnám aj UV žiareniu.  Akrylová živica obsiahnutá vo FMP ju robí
odolnou a uzatvára farbu bez nutnosti vrchnej fixačnej vrstvy.

Niekedy však môžete chcieť použiť vrchnú vrstvu, či už na dodanie lesku, dosiahnutie opotrebovaného vzhľadu, zvýraznenie detailov, alebo na ďalšie zvýšenie odolnosti a trvácnosti povrchu na vysoko namáhaných plochách ako sú kuchynské skrinky, alebo povrchy jedálenských stolov. V našej ponuke Fusion produktov nájdete rôzne zaujímavé vosky, glazúry, laky, oleje... stačí vyskúšať.

TIP: Laky, najmä MATNÝ lak je vhodné používať iba na BIELE a BLEDÉ odtiene farieb. Na tmavých odtieňoch môže lak vytvoriť mliečny zákal – spôsobuje ho zmatňujúca látka v matných lakoch. Na tmavé farby preto použite buď lesklý lak alebo vosky a oleje! V krajnom prípade môžeš vyskúšať použiť ako podklad, prvú vrstvu, lesklý lak a naň v tenkej vrstve naniesť ten matný.

TIP: Pri použití olejov pri farbám FMP to je zas opačne. Oleje sú vhodné na tmavé odtiene a nie sú vhodné na biele a svetlé odtiene. Pri použití oleja na bledý a biely odtieň môže po určitom čas dôjsť k zožltnutiu náteru.

Schnutie a vyzrievanie farby.

Annie
Sloan Chalk Paint

Annie Sloan Chalk Paint™ sú farby na báze vody a tým trvá
približne 3-4 týždne kým úplne vytvrdnú. Chemický proces dozretia farby trvá
výrazne dlhšie ako len samotné uschnutie. Annie Sloan Soft Wax obsahuje zložky,
ktoré potrebujú čas na vyprchanie, po ktorom sa vosk stáva tvrdým a odolným.
Tento proces vytvrdnutia vosku môže trvať niečo medzi 4-6 týždňami v závislosti
od podmienok, podobne je na tom aj lak. Vlhký, studenší priestor a hrubšia
vrstva vosku môže tento proces predĺžiť. Všeobecne tieto nátery dobre a
rýchlejšie vytvrdnú v teplejšom a suchšom prostredí. Neznamená to však, že
počas tohto obdobia svoj namaľovaný nábytok nesmiete používať, len sa k nemu
správajte šetrnejšie.

Fusion
Mineral Paint™

FMP vyschnú za približne 30 minút. Pre lepší výsledok
odporúčame ponechať 1-2 hodiny medzi jednotlivými vrstvami farby. Aby farba
úplne vyzrela potrebuje približne 3 týždne. Počas tohto obdobia je dobré
nevystavovať farbu kontaktu s vodou. Ak sa vám to podarí, budete
prekvapení aká trváca je farba Fusion.

Aká je cena farieb?

Annie
Sloan Chalk Paint

Cena litrového balenia, z ktorého pokryjete, v závislosti od typu povrchu a techniky, cca 13m2 je 29,50 € K farbe je potrebné zakúpiť číry vosk za 17,- €, alebo lak za 29,50 €. Ak maľujete väčšie plochy, je to určite zaujímavá a výhodná cena. Ak máte menší projekt, môžete použiť jedno, alebo viac malých 120 ml balení farby, aby vám neostávalo v plechovke viac nepoužitej farby.

Fusion
Mineral Paint™

Výdatnosť FMP je o niečo vyššia, z 1 litra natriete 14m2 (opäť v závislosti od typu povrchu a zvolenej techniky). FMP sa predáva v 500ml baleniach za cenu 28,50 €. Nepotrebujete k nej kupovať žiaden lak, alebo vosk a nevznikajú vám ďalšie dodatočné náklady. Pre predstavu toto balenie postačí na veľkú komodu. Pri projektoch takéhoto rozsahu je FMP cenovo výhodnejšia a rozhodne časovo menej náročná. Koľko spotrebujem farby FMP?

V prípade niektorých povrchov (lamináty, vysoko lesklé povrchy…) budete možno potrebovať dodatočnú investíciu do adhézneho prípravku Ultra Grip (pozri časť príprava povrchu). Táto podkladová báza je dostupná v balení 250 ml v hodnote 19,90 €P  a 500 ml v hodnote 26,9 € – jedno 500 ml balenie pokryje 7 m2, báza sa nanáša v jednej tenkej vrstve. Prípadne môžete použiť Extender – spomaľovač schnutia farby (hlavne pri maľovaní veľkých plôch) a tiež v niektorých môžete potrebovať použiť lak, alebo vosk, čo už cenu posúva vyššie.

Ako čistím natretý povrch?

Annie
Sloan Chalk Paint

Povrch namaľovaný kriedovými farbami Annie Sloan Chalk
Paint™ následne zavoskovaný, prípadne zalakovaný čistíme len jemne vlažnou
vodou s trochou saponátu. Nepoužívame chemické ani práškové čistiace
prostriedky.

Fusion
Mineral Paint™

Rovnako postupujeme aj pri čistení povrchu natretého minerálnymi farbami Fusion. Jemnou špongiou s trochou saponátu bez chemických alebo práškových čističov. Malé upozornenie, prílišným drhnutím na jednom mieste môžete zvýšiť lesk tohto miesta v porovnaní s ostatným povrchom.

Tu vám ponúkame návod, podľa ktorého sa ľahšie rozhodnete, ktorá farba je pre vás vhodnejšia:

Annie Sloan Chalk Paint

Kriedové farby sú pre vás vhodné:

 • ak sa radi hráte s farbami a technikami
 • milujete voskovanie
 • ak sa vám páči štruktúra a povrch  kriedových farieb, ktorý nie je uzavretý, ale dýcha a má prirodzený  vzhľad
 • ak radi experimentujete s farbami a chcete sa tvorivo realizovať
 • ak vám nevadia drobné nedokonalosti a vidíte v nich skôr punc originality a váš rukopis
 • ak je omyl pre vás výzva urobiť niečo inak a chcete mať možnosť aj do “dokončeného” projektu ešte zasahovať, opravovať a meniť ho, s kriedovými farbami je to možné

Fusion Mineral Paint™

Minerálne farby sú pre vás vhodné:

 • ak chcete docieliť hladký a odolný náter bez nutnosti voskovania
 • ak preferujete skôr jednoduchý dizajn pred rustikálnejším ( aj keď  s farbami Fusion tiež môžete dosiahnuť patinovaný vzhľad, keď chcete – jednoducho,  s použitím Fusion vosku a glazúry)
 • ak máte radi rovnomernejší a jednoliaty povrch
 • ak ste milovníkom praktickosti a jednoduchosti
 • ak potrebujete rýchle výsledky

TIP posledný: ak ste človek, ktorému nestačí teória, príďte si farbu vyskúšať k nám do obchodu. Robíme pre vás rôzne workshopy s farbami, na ktorých si všeličo sami vyskúšate naživo, odnesiete domov hotový produkt. Niet nad zážitok a osobnú skúsenosť.

Nákupný košík
Scroll to Top